Előszó
Az Úr áldását kérem a Líceum 440. tanévéről készült Évkönyv olvasóira. Immár ez a hatodik kötet a „harmadik száműzetés" után. Az iskola élt és dolgozott 1948 és 1991 között is, sőt sok szempontból megőrizte a tradíciókat és az eredmények mellett kialakultak új, vállalható hagyományok is. Nem emlékeztek meg viszont az intézmény és az egyház olyan személyiségeiről sem - nem lévén Évkönyv- akik pedig maradandót alkottak egyházban és iskolában is. Két adósságunkat törlesztjük, amikor D. Kapi Béla püspök úr halálának negyvenedik évfordulóján, valamint Németh Sámuel líceumi igazgató születésének 120. évfordulóján megemlékezést közlünk róluk.
Az elmúlt tanév sok szempontból újra megmutatta, hogy az Úr csodásan működik. Az igazgató második igazgatói ciklusának első évét töltötte (az eredeti kinevezés öt évre szólt, azóta rendelkezett úgy egyházi törvényünk, hogy egy ciklus hat év), az év befejezése után úgy érezve, hogy a Líceum már szellemiségében is egyházi iskola újra. 1996. július 1-jével az Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola és a Hunyadi János Evangélikus Általános Iskola csatlakozott a soproni evangélikus iskolahálózathoz. Az elsőként említett intézmény vezetői posztját megbízott igazgatóként 1997. augusztus 31-ig a líceumi igazgató töltötte be.
Az ősi iskolánk régi tradícióihoz (Magyar Társaság 1790, Deák-kúti Vármegye 1827, Líceumi Diákszövetség 1918) újonnan csatlakozott német nemzetiségi oktatás (1993-tól négyosztályos, ill. 1994-től országosan elsőként nyolcosztályos formában) kiteljesedett. Ez évben érettségiztek először német nemzetiségi diákjaink.
Az Úr csodásan működik; megünnepelhettük a Honfoglalás 1100., a magyar iskola alapításának 1000., iskolánk fennállásának 440., a soproni népszavazás 75. és a II. forradalom és szabadságharc 40. évfordulóját. 1996-ban a Líceum kiadásában megjelent Luther A szolgai akarat című műve, 1997 januárjától pedig iskolánk dunántúli evangélikus szellemi központként havilapként megjelenteti a Dunántúli Harangszót. Isten ad nekünk teret, ad lehetőséget a szolgálatra.
Idén ismét közöljük iskolatörténetünket és néhány komoly tanulmányt az intézmény múltjából. Tartalmazza a kötet megint három év (1959/60-1961/62) tanulói névsorát az „évkönyvet nem termő" időből (1945-1991).
A kötetben vastagon szedtük a kitűnő és jeles diákok nevét, dőlt szedéssel a nemzetiségi tanulókat. Vastagon szedtük a kiemelkedő eredményeket, és az egyes írásokban kiemeltük a fontosabbnak tartott részeket. Ez évtől igyekszünk több képet is közölni, kihasználva a vizuálisan átadható információban rejlő lehetőségeket. A képek nagy részét Horváth Antal (érettségi éve 1944), Németh Péter (érettségi éve 1987) és Csibi Szilvia (Kisalföld) készítette, a soproni templom képe (3. kép) és a címlapfotó Lobenwein Tamás felvétele. A színes képekre a szövegben számokkal utalunk és két helyen elkülönítve találhatóak.
Erős vár a mi Istenünk!
Vissza