Előszó
A bank tevékenységében egyre nagyobb teret kap az állami döntések előkészítésében való közreműködés. A népgazdaság fejlesztését meghatározó állami döntések meghozatalának előkészítésében a bankra bízott szerep nemcsak jogot, hanem kötelezettséget is jelent abban, hogy a közgazdaságtudomány legfejlettebb ismeretei birtokában tárjunk fel minden olyan jelenséget, amely a beruházások gazdaságosságának sokoldalú megítéléséhez szükséges.
Ismeretes, hogy a párt- és kormány határozatai már hosszú ideje a hatékonyságot állítják a beruházási tevékenység és a gazdasági fejlődés középpontjába, ennek ellenére a tapasztalatok azt mutatják, hogy számos beruházásnál a gazdaságosság követelménye háttérbe szorul, nem érvényesül. Ennek súlyos következményeit napi munkánk során magunk is tapasztaljuk.
A bank sajátos helyzetéből adódik, hogy szinte minden nagy- és jelentős beruházás gazdaságosságának és kockázatának megítélésében, értékelésében részt vesz, tehát közvetve hatást tud kifejteni a helyes értékelés kialakítására. A banktevékenység hatékonysága ezen a területen is attól függ, hogy dolgozóink elméleti felkészültsége, a módszerek fejlődésének ismerete milyen fokon áll.
A gazdaságossági számításokkal való foglalkozás már évek óta meghonosodott a bankban, míg a bizonytalanság és a kockázatszámítás kérdéseivel most kezdünk foglalkozni. Ezeken a területeken az ismeretek alapját jórészt az egyetemeken, főiskolákon, valamint a szakirodalomból szerezték meg dolgozóink.
Az oktatási bizottság szükségesnek tartotta, hogy a gazdaságossági számítások, a bizonytalanság és kockázat mérése területén a bank dolgozóinak eddigi ismereteit bővítse egy olyan szakanyag kiadásával, amely megkísérli rendszerbe foglalni a szakirodalomban napvilágot látott tanulmányokat, s amely tartalmazza azt az ismeretanyagot, amely a közgazdaságtudomány mai állásában lényegében elfogadottnak tekinthető és általában összhangban áll a bank vezetésének eddig kialakult gyakorlatával.
Vissza