Előszó
Az első "KONFERENCIA" 1968-ban Baranya megyében, Harkányban, a Mecseki Szénbányák szervezésében került megrendezésre. Ezt követően először Pécsett, majd 1970-től két évtizeden át Balatonfüreden, a Mecseki Ércbányászati Vállalat adott otthont az ország bányagépészeti és bányavillamossági szakemberei találkozásának.
A Balatonfüreden megtartott összejövetelek előadásai, bemutatói mindig valamilyen aktuális témakörhöz kapcsolódtak. Az időnként visszatérő témák között leggyakrabban
a mélyművelésű bányászat;
a gépesítés és biztonság;
az energiagazdálkodás;
az üzemeltetés és karbantartás:
a műszaki fejlesztés;
kisgépesítés;
háttéripari tevékenység szerepeltek.
A rendezvények szervezésében és bonyolításában a tudományos egyesületek igen jelentős szerepet vállaltak.
Ezek közül kiemelkedett a Gépipari Tudományos Egyesület Pécsi Szervezetének Bányagépész Szakosztálya. Jelentős munkát végeztek a GTE Tatabányai Szervezetének, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Bányagépészeti és Bányavillamossági Szakcsoportjának, valamint a Magyar Elektrotechnikai Egyesület szakosztályainak, illetve szervezeteinek szakemberei. Hosszabb időszakban az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség védnöksége és a bányászat mindenkori középirányító szervezetei (Egyesülés, Tröszt, BTT, Bányászati Egyesülés) segítették e hagyomány megteremtését és ápolását.
Az eddigi tanácskozásokon közel 500 előadás, referátum, tájékoztató hangzott el a bányászat különféle, elsősorban gépész, illetve villamos szakterületeiről. A speciális igények miatt a plenáris üléseken kívül gépész és villamos szekcióülések megtartására is gyakran került sor. Az előadások általában szorosan kapcsolódtak az üzemi, gyakorlati feladatokhoz, de teret kaptak az egyetemek és kutatóintézetek referátumai is.
Kiemelkedőek azok az előadások, melyek a bányászatban új technikák bevezetését ismertették.
Ezek:
aknarakodók hidraulizálása;
1000 V-os üzemi feszültség alkalmazása;
aknaszállító gépek félvezetős egyenáramú hajtása;
vízmentesítő telepek automatizálása;
korszerű légsűrítők alkalmazása;
logikai rendszerek;
önjáró gépek, biztosító berendezések;
vasútépítés gépesítése;
vivőfrekvenciás jel -és adatátvitel.
Vissza