Előszó
A Balaton vízgyűjtőjéről 1985-ben jelent meg utoljára bibliográfia. Azóta számos jogszabály született, és többek között hatályba lépett a „Balaton törvény". Jelentős változások következtek be a Balatonnal kapcsolatos intézményi rendszerekben is.
1997-ben megalakult a Balaton Fejlesztési Tanács, amelynek működési területe a Balaton Kiemelt Üdülőkörzetbe tartozó települések közigazgatási területe.
A Tanács feladata többek közt, hogy:
- Vizsgálja és értékeli a térség és környezete vonatkozásában a társadalmi, gazdasági és ökológiai helyzetet. A vizsgálatok során felhasznált információkat és a vizsgálatok eredményeit az országos és az érintett megyei területi információs rendszer rendelkezésére bocsátja.
- A Balaton térségét érintő tudományos kutatások eredményeit figyelemmel kíséri és alkalmazásukat elősegíti.
A Tanács ezirányú feladatainak elősegítésére határozta el, hogy szakmai szervezete, a Balatoni Integrációs Kht. közreműködésével összeállítja és megjelenteti kiadvány formájában és az interneten a Balaton bibliográfiát.
A bibliográfia célja az információk gyors átadása, tájékoztatás; a kutatások, terv dokumentációk, stratégiai programok és egyéb releváns anyagok hozzáférhetőségének megjelölésével.
A bibliográfia összeállításánál elsősorban a kutatásokkal kapcsolatos környezetvédelmi, ökológiai, vízgazdálkodási témákat érintő publikációkat és az ezekkel szorosan összefüggő gazdasági, társadalmi, tervezési-fejlesztési anyagokat igyekeztünk összegyűjteni.
Bár a teljességre törekedtünk, olykor a fontosnak ítélt munkák címjegyzékeinek beszerzése is akadályokba ütközött, ezért a Kht. úgy határozott, hogy a hiányzó anyagokat a bibliográfia folyamatos karbantartása során pótolja. Eltekintettünk a térségre vonatkozó nagyszámú irodalmi, művészeti cikkek közreadásától, kivéve azokat az „elfekvő" anyagokat, amelyek fellelhetősége veszélybe kerülhet. Természetesen nem vonatkozik ez a könyvtárak által készségesen rendelkezésünkre bocsátott címjegyzékekre.
Ez úton is köszönetet mondunk az együttműködésért:
- Az MTA Limnológiai Kutató Intézetének
- A Miniszterelnöki Hivatalnak
- A Környezetvédelmi Minisztériumnak
- A Közlekedési és Vízügyi Minisztériumnak
- A Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztériumnak
- A Magyar Állami Földtani Intézetnek
- A Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottságnak.
Bízunk benne, hogy a Balaton bibliográfiája betölti szerepét, és hasznos segítséget nyújt a balatoni ügyekkel foglalkozók, valamint az érdeklődők számára.
Siófok, 2002. március 21.
Vissza