Előszó
A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar (2000. január 1. előtt Bányamérnöki Kar) Tanácsa, professzorai, oktatói és hallgatói nevében nagy tisztelettel és őszinte barátsággal köszöntöm az...
Tovább
Előszó
A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar (2000. január 1. előtt Bányamérnöki Kar) Tanácsa, professzorai, oktatói és hallgatói nevében nagy tisztelettel és őszinte barátsággal köszöntöm az ötven, hatvan, hatvanöt éve oklevelet szerzett mérnököket. Az intézmény büszke volt diákjaira és külön öröm számunkra az, hogy az egykori diákok, firmáink, ma már veteránok is ragaszkodnak az Alma Materhez és szívesen látogatják egyetemi tanulmányaik, vidám ifjúságuk miskolci és soproni színhelyét.
Az 1735-ben Selmecbányán alapított Alma Mater eddigi története során a sikeres időszakok mellett, számos nehéz történelmi periódust is túlélt. Az intézmény, működésének 272 éves történetében, nehéz időszakokat, szakmai, iparági válságokat átvészelve, a körülményekhez és az igényekhez alkalmazkodva, jelentős változásokon, folyamatosan fejlődésen ment keresztül. Az egykor egységes bányászati-kohászati-erdészeti ismereteket adó képzésből, előbb, 1808-ban az önálló erdőmérnökképzés jött létre, majd 1935-ben a kohászati és bányászati szakemberek képzése is szétvált.
Az első világháború után az intézmény alapítási székhelyéről távozni kényszerült és Sopronban talált új otthonra. A soproni évek sok nehézséggel indultak. A végrehajtott szervezeti változások, majd a második világháború időszaka okozott sok problémát az intézménynek. A háború utáni konszolidáció időszakában megindult a fejlődés, új szakterületek, szakirányok alakultak ki, új tanszékek, szervezeti egységek születtek. Ezt a fejlődési folyamatot az 1949. évi 23. Törvény egy időre megtorpantotta azzal, hogy a több mint kétszáz éves közös múltat megszakítva, a bányamérnök- és kohómérnökképzést a Miskolcon alapított Nehézipari Műszaki Egyetemre helyezte át, két önálló kar, a Bányamérnöki Kar és Kohómérnöki Kar létrehozásával. A kohászati képzés áttelepülése rövid idő alatt 1952-ig végbement, míg a bányászati képzés helyzetére közel tíz évig tartó megosztottság, bizonytalanság, kételyek és remények után, 1959-ben került véglegesen pont a szaktanszékek és a teljes képzés Miskolcra költözésével.
Vissza