Előszó
Tekintélyes évfordulóhoz érkezett Gyomaendrődön a Bethlen Gábor Szakképző Iskola: fennállásának 80. évfordulóját ünnepli. Szép kor egy iskola életében is, különösen, ha olyan időszakot ível át,...
Tovább
Előszó
Tekintélyes évfordulóhoz érkezett Gyomaendrődön a Bethlen Gábor Szakképző Iskola: fennállásának 80. évfordulóját ünnepli. Szép kor egy iskola életében is, különösen, ha olyan időszakot ível át, mint amilyen Magyarország történetének elmúlt nyolcvan esztendeje. Nemzedékek indultak innen életútjukra, és bizony kétséges, hogy háborúk, megszállások, forradalmak, megtorlások sorozatában valóban azt a pályát járhatták-e végig, amire ez a tanintézet felkészítette őket.
A mezőgazdasági és az ipari szakoktatás eredete Gyomaendrődön még régebbre nyúlik vissza. A hajdani gyomai elöljáróság 1874-ben kelt jegyzőkönyve erről így tanúskodik: „... legfőbb és legelső szükségletnek tartjuk városunk jövőjének, gyermekeink érdekében az oktatási rendszer javítását, hogy gyermekeink ne csak az olvasás, írás számolás legelső elemeiben nyerjenek oktatást, hanem a gyakorlati élet viszonyában naponként előforduló eseményekben is bírjanak némi alapismerettel". Ez a program ma is teljes mértékben vállalható, legfeljebb a „némi" szót kell kicserélnünk, mert a XXI. században már sok, vagy annál is több alapismeretre van szükség „a gyakorlati élet viszonyában".
Tehát a XIX. század utolján alapított iskolákban ringott az itteni agrárszakoktatás bölcsője, majd az iparostanoncok képzése is beindult. Az utókor elismerése illeti az akkori elöljáróságot, amiért az alapképzésből kikerült 12-15 éves korosztálynak lehetőséget biztosított szakmai ismeretek szerzésére. Így tudatosabban vehettek részt a paraszti családok közös munkájában, ahol különben gyakorlati tevékenységben nem volt hiány.
A Gyomai Községi Önálló Mezőgazdasági Népiskolát 1922-ben alapították. Erre emlékezünk tehát 2002-ben, a magyar mezőgazdaságból korábban kiszorított családi gazdaságok újjászületésének idején. A régi iskola célkitűzése most is nagyon aktuális: „Célja, feladata; A földműves, vagy mezőgazdasággal kapcsolatban lévő szülők gyermekei részére olyan gazdálkodási ismereteket adjon, melyek birtokában önálló mezőgazdasági munkavégzésre képessé válik a tanuló."
Vissza