Előszó
Jelen kiadványunk hiánypótló, hiszen a földrajzérettségi vizsgához még nem jelent meg hasonló jellegű feladatgyűjtemény. Míg a 12 próbaérettségi földrajzból középszint - írásbeli a középszintű érettségi vizsga írásbeli részéhez nyújt segítséget, ez a kötet a szóbeli érettségire való felkészüléshez forgatható hasznosan. Természetesen ez is a központi vizsgakövetelményekre épül, s a szóbeli vizsgaleírásnak megfelelően állítottuk össze.
A középszintű szóbeli érettségi vizsgán a jelölt által húzott tétel két altételt tartalmaz. Az A tétel a természetföldrajz (általános vagy regionális) témaköreiből van, a B tétel pedig társadalom- vagy gazdaságföldrajzi (szintén általános vagy regionális) kérdést tartalmaz. A felkészülési idő alatt mindkét kérdésre végig kell gondolni a választ.
A szóbeli vizsgán 50 pont, tételenként 25 pont szerezhető. Egy tételen belül 20 pont a tartalmi rész, 2 pont a felelet logikus felépítése, 2 pont a térkép- és eszközhasználat (ábrák, képek, adatok) és 1 pont a szaknyelv használata.
A Középiskolai földrajzi atlasz használható, sőt használandó, hiszen nagyon sok hasznos információt tartalmaz, ezért külön pontozzák is használatát a szóbeli vizsgán.
A középszintű szóbeli érettségi vizsga maximális időtartama 15 perc, ezalatt kell mindkét tételrészt ismertetni. Ajánlatos a mondanivalót úgy előadni, hogy maradjon idő a kérdező tanárnak arra, hogy a feleletből esetleg kimaradt információkra rákérdezhessen.
A felkészülés során javasoljuk, hogy olvassák el a tételben szereplő kérdéseket, tanulmányozzák a mellékleteket, nézzék meg az atlasz kapcsolódó térképeit, majd készítsenek felelettervet. Ezt hasonlítsák össze a megoldásban leírtakkal!
A lehetséges megoldásban csak a 20 tartalmi pontnak megfelelő információk szerepelnek, félkövérrel kiemelve azok, amelyek a válasz lényeges elemeit tartalmazzák. Természetesen nagyon fontos a felelet logikus felépítése, az ok-okozati összefüggések feltárása.
Többféle középiskolai földrajzi atlasz van forgalomban, amelyek bármelyike használható az érettségi vizsgán. Mi a lehetséges megoldások kidolgozásánál a Cartographia Tankönyvkiadó Kft. által kiadott Középiskolai földrajzi atlaszt használtuk. Néhány adat eltérhet a különböző atlaszokban, de mindent helyes válaszként kell elfogadni, ami az atlaszban található.
Egy szóbeli vizsgát nem lehet szó szerint modellezni, ezért a megoldásban szereplő válaszok csak irányadóak, más megfogalmazású, de azonos tartalmú válaszok is jók.
Köszönetet mondunk Dr. Simkó Lászlónak, hogy fényképfelvételeit rendelkezésünkre bocsátotta.
Reméljük, hogy feladatgyűjteményünk hatékony segítséget nyújt a középszintű szóbeli érettségire való felkészülésben.
Eredményes felkészülést és sikeres érettségi vizsgát kívánunk! A szerzők
Vissza