Előszó
A legtöbb magyarországi kisvasútat az Alföldön olyan területen létesítették, amelynek mezőgazdasága elmaradott, közlekedése fejletlen volt és éppen a vasúti közlekedés megteremtésétől várták a vidék gazdaságának fellendülését.
Különösen érvényes volt ez a megállapítás a Kecskemét várostól délre eső hatalmas, nagyobbrészt a város tulajdonában lévő területre, amelynek nem voltak kiépített útjai és így a szállítási nehézségek miatt nem fejlődhetett a mezőgazdasága. A terület nagy részét csak mint legelőt és erdőt tudta a város hasznosítani, de a kitermelt fa elszállítása is nagy gondot jelentett - a vasút hiánya miatt. A mezőgazdaság és az erdészet fejlesztésén túlmenően volt még egy sajátságos adottsága ennek a vidéknek: a pusztai táj különlegessége, amelyet szintén csak megfelelő közlekedés esetén lehetett hasznosítani.
Kecskemét város vezetőinek éleslátására és bátorságára vall, hogy a terület fejlesztése érdekében az első világháborút követő, gazdaságilag nagyon nehéz időszakban bele mertek kezdeni a vasútépítésbe. Ma már több mint hét évtized távlatából joggal állapítható meg, hogy a város elhatározására helyes és eredményes volt. A vasút biztosította olcsó közlekedés birtokában lehetett nagy területeket parcellázni, korszerű mezőgazdasági termelést, korszerű erdőgazdálkodást és állattenyésztést megvalósítani.
A vidék községei nem jöhettek volna létre, az idegenforgalom nem fejlődhetett volna a vasút nélkül.
A XX. század második felében a közlekedésben végbement változások, a gépkocsi közlekedés térhódítása sok területen, Bugac vidékén is csökkentették a vasút jelentőségét, de a vasúti közlekedés korábbi kedvezői adottságai, a gazdaságos szállítás, a környezet kímélése, az időjárástól függetlenedés ma is érvényben vannak. Éppen 2002/3 kemény tele mutatta meg, hogy ezen a vidéken is milyen nagy fennakadás következhet be a közlekedésben, ha leáll a vasút.
A Kecskeméti Füzetek sorozatában - a vasút háromnegyed évszázados jubileuma alkalmából - megjelenő könyvben a szerző a kisvasút építésének, üzemének történetét ismerteti, bemutatja a vasút létesítésének hatását a vidék fejlődésére. Bízom benne, hogy a leírtak is bizonyítják a kisvasút szükségességét és hasznát, hozzájárulnak a vasút megmaradásához.
Vissza