1.067.675

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

65 éves a magyar erdészeti kutatás

65 Jahre Ungarische Forstliche Forschung/65 year the Forest Research in Hungary

Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Országos Erdészeti Főigazgatóság
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött keménykötés
Oldalszám: 79 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar   Angol   Német   Orosz  
Méret: 25 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a kötetből:

Az Erdészeti Tudományos Intézet munkájának legújabb eredményeit összefoglaló kiadványunkat az erdészeti kísérletügy megszervezésének 65. évfordulója alkalmából bocsátjuk... Tovább

Előszó

Részlet a kötetből:

Az Erdészeti Tudományos Intézet munkájának legújabb eredményeit összefoglaló kiadványunkat az erdészeti kísérletügy megszervezésének 65. évfordulója alkalmából bocsátjuk közre. Bár kísérletügyünk szervezetében az első, majd a második világháború változásokat hozott, a fejlődés töretlen, az elődök munkássága és szellemi öröksége alapjaiban határozza meg jelenlegi eredményeinket.
Az erdészeti közvélemény már a múlt század második felében sürgette a szervezetten folyó kutatómunkát. Az Országos Erdészeti Egyesület 1874-ben, majd 1896-ban tartott közgyűlései határozatban mondták ki az erdészeti kísérletügy megszervezésének szükségességét. Az erdészeti kísérleti állomások életre hívásáról szóló miniszteri rendelet 1897. december 31-én jelent meg, és a Selmecen felállított központi, valamint a Királyhalmán, Vadászerdőn, Liptóújvárott és Görgényszentimrén az erdőőri szakiskolák mellett szervezett külső kísérleti állomások 1898 végén - 1899 elején kezdték meg működésüket. A szervezethez 1901-ben a szabédi kísérleti telep, majd 1907-ben a gödöllői fenyőkísérleti telep csatlakozott.
Az erdészeti kísérletügy alapjainak lerakása és kezdeti kibontakozása Vadas Jenőnek, a selmeci Erdőakadémia erdőtenyésztéstan tanárának nevéhez fűződik, aki 1918-ig irányította a kísérleti állomások munkáját. A kutatások célja a hegy- és dombvidéki erdőgazdálkodás fejlesztése volt, ugyanakkor azonban Vadas megkezdte annak a megfigyelő, adatgyűjtő és kísérleti munkának kiépítését is, amely az alapkutatások fejlesztését tette lehetővé. Ilyenek voltak a rendszeres meteorológiai és fenológiai megfigyelések, valamint a talajvíz észlelések, amelyeket 1911-ben Királyhalma környékén Magyarországon elsőként az erdészeti kísérletügy kezdett. Felismerte az erdei vetőmagvizsgálat fontosságát és 1908-ban a központi kísérleti állomás megkezdte az erdőgazdasági gyakorlat részére a magvizsgálatot. Nagy jelentőséget tulajdonított a külföldi fafajok honosításának és több kísérleti állomás mellett arborétum, exótatelep létesült. Megalapozta a magyar erdészeti kísérletügy helyét a nemzetközi erdészeti tudományos életben. A kísérleti állomások bekapcsolódtak az Erdészeti Kutató Intézetek Nemzetközi Szövetségének (ITJFRO) tevékenységébe, a nemzetközi növény földrajzi megfigyelésekbe és származási kísérletekbe. A hazai kutatási eredmények publikálására pedig 1899-ben megalapította az erdészeti kísérletügy hivatalos kiadványát, az Erdészeti Kísérleteket. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem