1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

60 év a Megyei Könyvtár életéből

Könyvtártörténeti "kolligátum" a II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtár életéből 1952-2012

Szerző
Miskolc
Kiadó: II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtár
Kiadás helye: Miskolc
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 304 oldal
Sorozatcím: Borsodi Kalászolás
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 978-963-9645-08-0
Megjegyzés: Fekete-fehér és színes fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Minden könyvtártörténeti munka - főleg, ha valamilyen évforduló szolgál alapul megszületéséhez alkalmat kínál arra, hogy felidézve a hajdani történéseket, összegezzük az elért eredményeket,... Tovább

Előszó

Minden könyvtártörténeti munka - főleg, ha valamilyen évforduló szolgál alapul megszületéséhez alkalmat kínál arra, hogy felidézve a hajdani történéseket, összegezzük az elért eredményeket, elemezzük és értékeljük a megtett üt fontos állomásait, s intézményünket elhelyezzük egy tágabb kontextusban. Miután egyeden könyvtár sorsa, fejlődéstörténete sem önmagában álló, nem választható el az adott kor kulturális, társadalmi és gazdasági hatásaitól, a fenntartó környezet elvárásaitól, története szerves lenyomata minden kor művelődés- és társadalomtörténetének. Mi könyvtárosok szeretnénk hinni, hogy nemcsak lenyomata, de egyúttal alakítója, formálója is egy-egy könyvtár a szűkebb - tágabb környezetének, így története összeforr nemcsak egy bizonyos kor könyvtárügyével, de szervesen illeszkedik az adott megye, település művelődéstörténetéhez, gazdagítva azt egy kor vagy korszak értékszemléletének sajátos lenyomatával.
A megyei könyvtárak történetének megírása, szolgáltatásai hatékonyságának elemzése, az intézményesült hálózatépítés és működtetés értékelése Magyarországon egyúttal azt is jelenti,hogy egy sajátos korszakát tekintjük át a hazai könyvtártörténetnek. Egy olyan korszakát, amelyben egy-egy megyei könyvtár története összeforrt az adott megye könyvtárainak történetével. A megyei intézmény helyzete mindenkor hatással volt a megyében működő közkönyvtárak, körzeti, járási, városi és községi könyvtárak fejlődésére. Hisz a megyei könyvtárakat egy 1952-es minisztertanácsi határozat alapján azzal a céllal hozták létre, hogy mint hálózati központok területi feladatokat ellátva gondoskodjanak az adott megye könyvtári ellátásának fejlesztéséről, s a későbbi évtizedekben is összeforrt a megyei könyvtárak sorsa a közigazgatási változásokkal. így aztán egy-egy megyei könyvtártörténet igazán nemcsak egy adott intézmény elmúlt évtizedeit öleli fel, de sokat elárul, szakmai hitelességgel vall a népkönyvtárak helyzetéről, a tanácsi, majd önkormányzati fenntartású könyvtárak fejlődéséről, fejlesztési elképzelésekről, szakmai tendenciákról, együttműködésekről is.
A krónikások minden esetben nehézségekkel küzdenek, hisz a rendelkezésre álló források gazdagsága, vagy időnként jelentkező hiányossága ellenére is szeretnének többet elmondani egy könyvtárról annál, mintsem kronologikus felsorolását adják az eseményeknek. A történések mögött megbúvó tapasztalatokra, az elmúlt korok eredményeinek és olykor tévedéseinek feltárására szükség van ahhoz, hogy megnyugtató módon, elfogultság nélkül tudjuk értékelni a jelen eredményeit, s reálisan tervezzük jövőnket.
Egy könyvtár sohasem azonosítható csak a dokumentumoknak helyet adó épülettel, s önmagában a gyűjtemény, annak alapos és sokoldalú feltárása, elemzése sem elegendő ahhoz, hogy a valósághoz akárcsak közelítő képet kapjunk egy adott intézményről, a könyvtárról. Szólnunk kell a gyűjteményekről, a szolgáltatásokról, a könyvtár mibenlétét megvalósító szervezet alakulásáról, a könyvtár dolgozóiról, de szólnunk kell azokról is, akikért ezt az intézményt létrehozták, akikért voltunk, vagyunk és működünk: az olvasóról is. Nem könnyű feladat ilyen sok szempontnak eleget tenni, de igyekszünk intézményünket, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtárat minél több szempontból bemutatni, minél több arcát megmutatni. Ezért hát egy kalandra hívom kedves olvasóinkat, egy rövid időutazásra a múltba, jöjjenek velünk vissza az időben és a térben, s a 60 éves évforduló apropóján fedezzük fel múltunk kincseit, csodálkozzunk rá gyűjteményünk néhány rendkívül értékes darabjára, fedezzük fel az intézmény munkatársai között kedves könyvtárosunkat, tanítómesterünket. És nem utolsó sorban emlékezzünk meg azokról, akik e könyvtár építésében, alakításában, fejlesztésében áldozatos munkájukkal, kiemelkedő szakmai tudásukkal, és mindenkor nagy szakmai alázattal vettek részt. Vissza

Tartalom

Bevezetés 5
Történeti áttekintés - Szakmai munka, szolgáltatások, szervezet
(Dr. Prókai Margit - Venyigéné Makrányi Margit) 7
A megyei könyvtár első évei (1952-1956) 15
Borsodi Könyvtáros 29
Névfölvétel 31
A folytatás és kiteljesedés (1956-1972) 32
Egy új könyvtár építésének tervei 44
A legendás '70-es évek 50
A '80-as évek 63
A visszahúzódás évtizede 69
A megújulás időszaka 75
AII. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtár megyei szerepkörben (Szilágyi Sándorné) 95
A könyvtár kiadványai és rendezvényei (Bokrosné Stramszky Piroska) 111
Gyermekkönyvtár (Miklós Katalin) 123
Zenemű- és hangtár (Jószay Zsoltné) 137
Helyismereti gyűjtemény (Székelyné Forintos Judit) 149
Nyelvi részleg (Némethné Orbán Mária) 157
Régi könyvek tára (Bede Katalin) 163
Művészeti alkotások a könyvtárban (Vinnai Gabriella) 167
Kronológia 173
Válogatás a könyvtárról szóló irodalomból 195
A könyvtár munkatársai 237
Felhasznált irodalom 251
Fotótár 259-304
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
60 év a Megyei Könyvtár életéből 60 év a Megyei Könyvtár életéből 60 év a Megyei Könyvtár életéből
Állapot:
2.840 ,-Ft
14 pont kapható
Kosárba