Előszó
Városunk iskolatörténetének 400. évfordulójára készülve igyekszünk számba venni megörökíteni és megőrizni emlékeinket, értékeinket.
E kiadvány szerves folytatása a korábban elkezdett kiadói tevékenységnek, mint a város monográfiája, tanulmányok és dokumentumok Hajdúszoboszló történetéből három kötete.
A mai rohanó és ellentmondásokkal terhes világunkban jusson néhány perc megállni és visszatekinteni a megtett útra, iskola- és neveléstörténeti kutatásodból is erőt merítve a jövő feladatainak megvalósításához. A társadalmi felemelkedés alapjának a nemzeti művelődés megteremtését, a nép műveltségi szintjének emelését tartották és tartjuk ma is. Eötvös József vallja: „a nevelési ügyet a nemzet legfontosabb ügyének tekintem".
Segít bennünket e kiadvány, hogy megismerhessük városunk neveléstörténetének múltját, s lássuk, hogy mindig voltak, akik szívügyüknek tekintették az iskolaügy fejlődését, s emellett a művelődés, szórakozás közösségi formáit is megteremtették (olvasókörök, egyletek, kaszinók, könyvtárak).
A tudomány és közélet jeles képviselői tanultak városunkban. Hőgyes Endre, Hőgyes Ferenc, Kenézy Gyula, a pedagógia országos szinten is kiemelkedő egyénisége Gönczy Pál, a könyvtártudomány és művelődéspolitika reprezentánsa Kovács Máté, a neves publicista, Szívós Béla, Fehér Gábor írók, de magát kérkedve „szoboszlainak vallotta" Szép Ernő is.
Köszönet a szerzőknek, akik többségükben diákjai voltak, vagy tanárai városunknak, s a kötetben közzétett tanulmányaikkal róják le városunk iránti tiszteletüket.
E kiadvánnyal még nagyobb városszeretetre, történelmi értékeink megőrzésére, jövőnk alakításában való közreműködésre szeretnénk késztetni.
Vissza