1.062.071

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

40 éves a Villamosmérnöki Kar

1949-1989

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1949-ben a hazai felsőoktatás szervezetének kialakításakor jött létre a Gépészmérnöki Kar elektromos tagozatából a Villamosmérnöki Kar. Így tehát karunk 1989-ben fennállásának negyvenedik... Tovább

Előszó

1949-ben a hazai felsőoktatás szervezetének kialakításakor jött létre a Gépészmérnöki Kar elektromos tagozatából a Villamosmérnöki Kar. Így tehát karunk 1989-ben fennállásának negyvenedik esztendejét ünnepli.
Negyven év jelentős idő, nemcsak egy ember, hanem egy intézmény életében is, még ha rövidnek tűnik is a hazai műszaki felsőoktatás több mint kétszáz, vagy akár csak a Műegyetem 120 éves történetéhez képest. A jelentőséget nemcsak az adja, hogy a létrehozás után fokozatosan kialakult struktúrája (erős- és gyengeáramú szak, műszer, technológia és végül informatika szak) a szükséglethez alkalmazkodónak és ezért időtállónak bizonyult, hanem az is, hogy ezen fejlődés háttere olyan tudományterület, amely éppen ebben az időszakban rohamosan fejlődött. Ennek a fejlődésnek még felvázolása sem lehet feladatunk. Hadd emlékeztessek csupán arra, hogy a kar megalakítása nagyjából a tranzisztor felfedezésével egyidőben történt. Negyvenedik születésnapunkon pedig napirenden van egy globális hír- és távközlő hálózat kialakítása, az elektronika a gazdaság és a személyes szféra minden területét egyre fokozódó mértékben hatja át és határozza meg, miközben a klasszikusnak számító villamosenergetika szerepe is fokozatosan növekszik.
Jól mutatja a kar jelentőségét, hogy a Budapesti Műszaki Egyetemnek az 1988/89. tanévben beiratkozott 7355 hallgatójából 2489 villamosmérnök hallgató. Ugyanebben az időszakban az egyetem 1555 teljesállású oktatójából 293 dolgozott a Villamosmérnöki Karon. A mennyiségi adatoknál is jobban mutatja a fejlődést, hogy a kar közössége szakterületén sokszor nehéz külső körülmények között, az utóbbi években sajnálatos módon egyre fokozódó infrastrukturális nehézségekkel küzdve is követni tudta a tudományág rohamos fejlődését. Ebben jelentős szerepet játszottak azok a pedagógiai vénával és kutatói tehetséggel egyaránt rendelkező professzorok, akik szűkebb szakterületüknek nemzetközi szinten is elismert alakjai voltak. Hadd örüljünk annak, hogy közülük sokan ma is aktív részesei karunk életének. Ugyanakkor méltó itt megemlékezni azokról, akik - sajnálatosan korán - eltávoztak közülünk, de munkásságuk nyoma látszik a kar mai arculatán, többek között: Barta István, Benedikt Ottó, Csáki Frigyes, Eisler János, Geszti P. Ottó, Kolos Richárd, Kozma László, Liska József, Valkó I. Péter, Vágó Arthur, Verebély László. Vissza

Tartalom

Előszó1
Az elektrotechnika oktatásának kezdetei4
A Kar vezetői az elmúlt 40 évben8
A Villamosmérnöki Kar története11
Építkezések, költözködések23
Ifjúsági élet, kollégiumok32
A Kar jelenlegi egységei35
Az oktatási szerkezet alakulása59
In memoriam65
40 év könyvtermése94
Érdekességek a 40 évből111
Címzetes egyetemi tanárok152
Címzetes egyetemi docensek153
Aranygyűrűseink154
Az Egyetem történetével foglalkozó kiadványok155
A Kar történetével foglalkozó kiadványok156
A tanszékek történetével foglalkozó kiadványok157
Tantervek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem