Előszó
Tisztelt Olvasók! Kedves Múzeumbarátok!
A Tatabányai Múzeum 2011-ben ünnepli alapítása negyvenedik évfordulóját. A történelemmel foglalkozók számára ez a 40 éves időtartam rövidnek tűnhet, de akik a múzeum tevékenységéhez kapcsolódva élték át ezeket az éveket, évtizedeket, azoknak életük mindennapi részévé vált az intézmény fejlődésének valamennyi mozzanata.
Ez a most megjelenő kiadvány egyrészt bemutatja, összefoglalja a kezdetektől a múzeum 40 éves történetét, a folyamatos előbbre lépés valamennyi meghatározó elemét, állomását, másrészt az intézmény jelenlegi helyzetét, gyűjteményeit, szakmai tevékenységét is felmutatja. Miközben tehát összegzi az elért eredményeket, egyúttal - rögzítve intézményi-szellemi-tárgyi állapotát - a további fejlődés lehetséges útjait is kijelöli.
A Tatabányai Múzeumnak éppúgy elsődleges feladata, miként a múzeumoknak általában a történelmi emlékezet őrzése, a múlt folyamatosságának felmutatása. Ezt főképp a tárgyi emlékek gyűjtése, kutatása, bemutatása révén érheti el. Az, hogy milyen gyűjteményeket épít ki és mutat be kiállításain, egyúttal a történelmi emlékezethez való viszonyát is tükrözi. Gyűjteményeinek kiépítése, gyarapítása pedig utal az adott kor gazdasági, politikai, kulturális életének összefüggéseire.
A Tatabányai Múzeum szerepe azért is fontos a város történetében, mert az általános és a helytörténet művelése mellett az ipar-, a technika és életmódtörténet, valamint az iskola- és oktatástörténet területén vált különösen jelentőssé tevékenysége. A helyi bányászat múltjának, emlékeinek őrzése pedig a hagyományok életben tartását jelenthetik a jövő generációi számára. Az intézmény ez által hatékonyan járulhat hozzá a város arculatának kialakításához, formálásához, s tevékenységével egyúttal meghatározza a következő nemzedékek korunkról alkotott képét is. Tehát kiválasztja azokat az értékeket, amelyek a történelem számára fontosak itt és most, akár a város, akár az ország történelme számára.
A múzeum szerepe és felelőssége tehát mindezért különleges: gyűjteményei révén részben a múlt emlékezete és enciklopédiája, részben pedig a jelenkor lenyomata. Ugyanakkor értékrendet hordoz és történelemszemléletet ad, ezzel nevel, formál, alakít. Kiállításain a tárgyak változatosságával érzékelteti az elmúlt időszak gyűjtőmunkáját és a gyűjtemények gazdagságát.
A múzeumok szerepe azonban manapság már nem csak a gyűjtő- és kiállítási tevékenységre korlátozódik, hanem évek óta jelentős változásban van.
Vissza