Előszó
Részlet a könyvből:
"„Soprontól Brassóig". Amikor ezt olvassuk az újságban, halljuk a tévéből vagy a rádióból, biztosak lehetünk benne, hogy az egész Kárpát-medencét átfogó tematikus híradásra,...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
"„Soprontól Brassóig". Amikor ezt olvassuk az újságban, halljuk a tévéből vagy a rádióból, biztosak lehetünk benne, hogy az egész Kárpát-medencét átfogó tematikus híradásra, panorámára számíthatunk. A menetirány éppen a fordítottja őseink útvonalának, ők még keletről lovagoltak nyugatabbra, ahonnan mostanában Európához felzárkózandó, lassabban épülő autópályákon és szaporodó repülőtereken érkező utasokkal az anyagi és szellemi civilizáció megannyi vívmánya is szabadon áramolhat már irányunkba, kelet felé. De mindez nemcsak a közlekedésre, a gazdaságra, vagy az anyaországi média híradásaira érvényes, ugyanígy áll az irodalom, a magyar irodalom térbeli kisugárzására. A szép szó ereje a központban a legerősebb, ahogy a végekhez közeledünk, hatásfoka, intenzitása egyre csökken. Persze, a média példázatánál maradva, a vételi gondokon az erősítő átjátszóállomások földi láncolata, no meg a műholdas közvetítések is - haza a magasban - sokat segítenek. És egy-egy helyhez, régióhoz kötött szépirodalmi válogatás akár az átjátszóállomások szerepét is betöltheti. Ha pedig ez a hely, város vagy régió, esetünkben a Barcaság és Brassó, szerénykedjen bár a világ végén, de ha történelmében, gazdaságában, természeti szépségeiben és szellemi produktumaiban is hajdani birodalmakon és mai határokon átmenő jelentőségű, akkor bizony nehezen lehetne, helyiérdekű provincializmusnak bélyegezve, egy kézlegyintéssel elparentálni.
Összeállításunk ötletszikrája a 101 vers Brassóról című Kriterion-antológia (2008) szerkesztése közben pattant ki. Ha már a költemények ilyen szépen összejöttek, akkor vajon hogy nézne ki a versválogatás prózai párja?
Persze, a Jancsik Pállal közösen összeállított versantológiánk egy már jól bejáratott könyvsorozatnak volt a brassói sajátosságokhoz igazított, testreszabott része, így válogató-szerkesztőként is kitaposott ösvényeken járhattunk. Tájegység központú prózaantológiában viszont alighanem úttörőnek kell lenni, noha a Művelődés kiadásában megjelent mezőségi és kalotaszegi olvasókönyvek, vagy éppen a Brassó közvetlen szomszédságában kiadott Háromszéki olvasókönyv témánkhoz igencsak közelítettek."
Vissza