Előszó
Negyedszázaddal ezelőtt, 1952. július 1-én alakult meg a Bányászati Tervező Intézet, a már korábban működő Bányagépszerkesztő Iroda, valamint a Bányatervező Iroda összevonásából. A bányák államosítása után szükségszerűvé vált a bányászati tervezés központosítása, hogy az akkor igen fontos szénbányászat fejlesztését megalapozó műszaki tervezésben is lehetővé váljék az erőknek a kitűzött célok elérésére történő egyesítése.
A gyors ütemű iparosítás a szénbányászattól is egyre fokozódó termelést várt s ez szükségessé tette új bányák létesítését. A tervezés során az első időkben készült, főleg telepítéstervezési, bányagépészeti munkák kiegészültek villamos-, magas- és mélyépítési tervekkel. Ez a komplex tervezői munka lehetővé tette, hogy a bányászati beruházásokat eredményesen tudtuk tervekkel ellátni.
A megalakulástól 1967-ig tervezői kapacitásunknak mintegy 80-90%-át a mélyműveléses szénbányászat kötötte le. Ebben az időszakban ment végbe a mecseki szénterületen a pécsi és komlói bányák gyors fejlesztése; dorog-tatai szénbányák rekonstrukciója; több új bánya nyitása; az oroszlányi szénbányászat, a közép-dunántúli szénterületen a várpalotai bányászat termelésének nagyarányú fokozása; az észak-magyarországi bányavidéken a nógrádi és borsodi bányászat koncentrálása.
A hatvanas évek első felében elkezdődött a külfejtéses széntermelés. Legnagyobb ilyen üzemünk a visontai lignitmezőre - a Gagarin Hőerőmű célbányájaként - telepített Thorez-külfejtés. A szénbányászaton kívül részt vettünk az érc- és ásványbányászat, a bauxit- és uránbányászat fejlesztésében is.
Az energiaellátás strukturális változtatása során erősen csökkent a szénbányászat tervezési igénye. A kezdeti bizonytalanság után sikerült a nem hagyományos olaj-, kő-, kavics-, agyagbányászati területeken is bekapcsolódni a tervezésbe. Vertikális felépítésünk lehetővé tette, hogy megbízásokat kapjunk a gépipar, az építőipar, a mezőgazdaság és az export területéről. Eközben azonban éberen őrködtünk, hogy a bányászat területéről - sokszor rapszodikusan - jelentkező igényeket megbízóink megelégedésére elégítsük ki.
A nyersolaj áremelkedése az utóbbi években újra előtérbe helyezte a szénbányászat fejlesztését, elsősorban elektromos energiatermelés céljára. A bükkábrányi lignit terület és az észak-dunántúli eocén szénmedence olyan mennyiségű, kitermelésre alkalmas szénvagyonnal rendelkezik, amely kielégíti nagy teljesítményű (1000-2000 MW-os) erőmű tüzelőanyag igényét is.
Az elmúlt negyedszázad alatt műszakilag korszerű tervezési megoldásokra törekedtünk, számításba véve a hazai gyártási és építési lehetőségeket. Eredményeink eléréséhez segítségünkre volt az évek során kialakult jó munkahelyi légkör, amely megteremtette az elmélyült alkotó munka feltételét. A pártszervezet és a társadalmi szervezetek a maguk eszközeivel mindenkor hathatósan támogatták az intézet gazdasági munkáját.
A vezetőség rendszeresen foglalkozott a dolgozók élet- és munkakörülményeinek javításával, s megkülönböztetett figyelemmel kísérte a vállalati létszám több mint felét alkotó nődolgozók helyzetét. A fiatalokat az Ifjúsági Törvény szellemében támogatjuk szakmai fejlődésükben, lakásgondjaik megoldásában, gyermekeik bölcsödei és óvodai elhelyezésében. E hathatós gondoskodás eredménye, hogy az intézet munkatársainak több mint fele törzsgárdatag.
Eredményesnek mondható negyedszázados múltunk a jövőt illetően sokra kötelez bennünket. Különös gondot kell fordítanunk a megfelelő képzettségű és szakmáját szerető műszaki gárda nevelésére és utánpótlására, amely olyan színvonalon tudja megoldani az előttünk álló feladatokat, hogy az - az egész népgazdaság érdekeivel összhangban - jól szolgálja bányászatunk fejlesztését.
Jövőnket illetően meghatározó irányvonalat mutat a Magyar Szocialista Munkáspárt XI. kongresszusának határozata, amely a következőket mondja: „A nyersanyagok, az energiahordozók növekvő felhasználása és a nehezebb beszerzési feltételek miatt fokozott gondot kell fordítani a takarékosságra, a hazai természeti források - köztük a szénvagyon - teljesebb, jobb, gazdaságosabb kiaknázására". Legfőbb célkitűzésünk, hogy tervező munkánkkal minél határozottabban támogassuk a hazai bányászat műszaki, gazdasági színvonalának állandó emelkedését.
Vissza