Előszó
A magyar nép történetének legragyogóbb negyedszázadát ünnepeljük. 1945-tel új történelmi fejezet kezdődött életünkben. A Szovjet Hadsereg felszabadító harca megnyitotta a felemelkedés útját, lehetőséget adott arra, hogy a párt vezetésével a hatalom a dolgozóké legyen, s ezzel alapvetően megváltozzon hazánk és népünk arculata. Negyedszázada, hogy „Ez az ország a mi országunk, itt most már a mi kezünk épít", s a Szabadság, amelyért annyi vér hullott, amely után évszázadokon át áhítozott az elnyomott nép - új, szocialista rendet szült, amely engedi „játszani is szép, komoly" fiait. A szocialista viszonyok létrejöttével megteremtődött a legnagyszerűbb lehetőség, amelynek felhasználásával a társadalom tagjai - ahogy Lenin jellemezte - „megmutathatják, hogy mit tudnak, ahol kifejleszthetik képességeiket, ahol megnyilvánulhatnak azok a tehetségek, amelyek a népben, 0 frissen buzgó forrásban megvannak. . ."
Népünk élt is ezzel a lehetőséggel, mert minden akadályt legyőzve megteremtette a dolgozó nép államát, a Magyar Népköztársaságot.
Az elmúlt 25 évben végbement forradalmi átalakulás alapvető változásokat hozott a testkultúra területén is. A fejlődés döntő jellemzője, hogy a kevesek sportjából a tömegek mozgalmává fejlődött. Milliók számára nyílt lehetőség a testkultúra területén. Kibontakozhatott ifjúságunk, népünk tehetsége, képessége, mert Pártunk és Kormányunk a felszabadulás első napjai óta erkölcsileg és anyagilag támogatta és támogatja a testnevelési és sportmozgalom fejlesztésére irányuló törekvéseket. Ez a támogatás nem volt hiábavaló, mert ma már százezrek sportolnak rendszeresen, a fejlődést példázza az is, hogy amíg a felszabadulás előtti 9 olimpián 34 aranyérmet nyertek a magyar sportolók, addig a felszabadulás utáni 5 olimpián 51-et. Hasonló, vagy még nagyobb ez a fejlődés azokban a sportágakban is, amelyek nem szerepelnek az olimpiai játékokon.
Vissza