Előszó
Kedves Olvasó!
Az, amit most a kezében tart, nem más, mint egy különleges adattár, egy rendhagyó szaknévsor, amelyben 222 védőszentet: 51 patróniát és 171 patrónust, és "tevékenységi körét",...
Tovább
Előszó
Kedves Olvasó!
Az, amit most a kezében tart, nem más, mint egy különleges adattár, egy rendhagyó szaknévsor, amelyben 222 védőszentet: 51 patróniát és 171 patrónust, és "tevékenységi körét", adatait találja. Azokat a szenteket, - a római katolikus és a görögkeleti egyház több mint 4000 szentje közül - akiket az évszázadok során a keresztények segítségül hívtak, pártfogójuknak választottak, vagy védelmezőjükként tiszteltek és tisztelnek a mai napig.
Bizonyára Ön is ismer közülük néhányat. Olyanokat, mint: Szent Borbála, Szent Flórián, Szent György, Szent Mihály, Szent Márton, vagy éppen Szent Miklós, hogy csak a legismertebbeket és legnépszerűbbeket említsem. Ám rajtuk kívül még sokan tartoznak a védőszentek közé. Mint például: a 12 apostol és a Biblia más ismert alakjai; a keresztényüldözések kínhalált halt számos vértanúja; a kereszténység kialakulásában és elterjedésében szerepet játszó az egyházi és a világi élet neves képviselői; de akár egyszerű apácák, szerzetesek, remeték, hitvallók, édesanyák, háziasszonyok és megtért bűnösök is. Köztük néhányan magyar, illetve Magyarországhoz legelőket, vizeket, földeket, jószágokat, házakat, templomokat, városokat, országokat, stb.; vagy akiket a különböző mesterségek, foglalkozások művelői védelmezőjüknek, pártfogójuknak választottak; akikhez fohászkodtak természeti csapások, tűzvészek, járványok és más veszedelmek idején, és akiket segítségül hívtak betegségek, nyavalyák és más kórságok gyógyítása végett; akikhez bizalommal fordultak az élet bármely órájában és akikben közbenjárását kérték haláluk pillanatában. Róluk és legfőképpen "tevékenységi köreikről", segítői és védelmezői területeikről szól ez a könyv.
Vissza