Előszó
Az 1956-os magyar forradalom Hajdú-Bihar Megyei Kutatócsoportja 1991 október 22-én tudományos tanácskozási rendezett a Vidék forradalma címmel, a felkért előadók, kutatók Hajdú-Bihar,...
Tovább
Előszó
Az 1956-os magyar forradalom Hajdú-Bihar Megyei Kutatócsoportja 1991 október 22-én tudományos tanácskozási rendezett a Vidék forradalma címmel, a felkért előadók, kutatók Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár és Borsod-Abaúj-Zemplén megyék forradalmi eseményeit elemezték. Ezzel vette kezdetét az a folyamat, hogy a vidéki városok, falvak forradalmi eseményei is az érdeklődés reflektorfényébe kerüljenek a fővárosi történések mellett. Most pedig a kutatócsoport két éves munka eredményeként Hajdú-Bihar megye és Debrecen város 1956-57-es történelmi dokumentumaiból szerkesztett reprezentatív válogatással jelentkezik. Ez a kötet egyben első darabja az 1956-os forradalom és szabadságharc egy-egy megye dokumentumait feltáró és bemutató sorozatnak.
Az 1956-os forradalom tagadására épülő kádári politika nem engedte meg a korabeli iratok, dokumentumok kutatását. Csupán az MSZMP párttörténészeinek, a propaganda brossúrák íróinak szűk köre tekinthetett be az iratokba, s azokból néhányat kiemelve a politika elvárásainak és kívánalmainak megfelelően mutatta be a történteket. Ennek következtében meghamisított és torz kép alakult ki a magyar társadalomban 1956-ról. Igaz, a nyugati emigrációban számos értékes emlékirat és monográfia született, de a szerzők dokumentumok hiányában csupán emlékezetükre hagyatkozhattak. Pedig a történelmi eseményekről csakis a tények és a korabeli, dokumentumok alapján alakítható ki reális, hiteles kép. Éppen ezért elsőrendűen fontos a forradalom dokumentumainak feltárása és publikálására.
A levéltárak megnyíltak a kutatók előtt, sőt Jelcin orosz elnök személyesen adta át a Magyar Köztársaság elnökének, Göncz Árpádnak a moszkvai levéltárakban megmaradt legfontosabb 56-os iratokat. 1989 óta készültek, jelentek meg összeállítások sajtódokumentumokból, rádióadásokból, filmfelvételekből. Ezek azonban szinte kizárólag a fővárosi eseményekre, a nagypolitikára vonatkoztak. Hogy a megyékben, illetve a vidéki városokban hogyan zajlottak a forradalmi események, arról még mind máig igen keveset tudunk. Éppen ezért tartom nagyon fontosnak, hogy a Hajdú-Bihar Megyei Levéltárban, a volt megyei pártarchívumban illetve a megyei, a Debreceni Katonai Bíróságon, valamint a Hadtörténelmi Levéltárban megtalált dokumentumokból a kutató csoport megszerkesztette ezt a dokumentumkötetet. Örvendetes, hogy nagy számban megmaradtak a városi és falusi forradalmi bizottmányok kiáltványai, követelései programjai, valamint a határozataikat, intézkedéseiket dokumentáló iratok. A kötet elolvasása után bárki képet kaphat Hajdú-Bihar forradalmi eseményeiről, a szűkebb pátriánkban történtekről, a november 4. utáni ellenállásról és a megtorló akciókról.
Vissza