Előszó
Tisztelt Olvasó!
A magyar katonai felsőoktatás ebben az évben, 2008-ban ünnepli megalapításának kétszázadik évfordulóját. Sajnos nem írhatjuk azt, hogy fennállásának évfordulóját, hiszen az 1808....
Tovább
Előszó
Tisztelt Olvasó!
A magyar katonai felsőoktatás ebben az évben, 2008-ban ünnepli megalapításának kétszázadik évfordulóját. Sajnos nem írhatjuk azt, hogy fennállásának évfordulóját, hiszen az 1808. évi törvény megszületése után még hosszú évtizedeknek kellett eltelniük, m/'rr valóban megkezdődhetett az akadémiai oktatás. A törvény uralkodói szentesítése mindenesetre a magyar rendekben azt a képzetet kelthette, hogy sikerült egy hatalmas lépést tenniük a magyar nemzeti önrendelkezés visszaszerzése terén. A nemzeti tisztképzés teremthette meg ugyanis az önálló, állandó magyar hadsereg létrehozásának legfontosabb alappillérét. E nélkül pedig nemzeti függetlenségről elődeink nem is álmodhattak.
A magyar katonai felsőoktatás megteremtéséért vívott küzdelem és annak két évszázados múltja jele) a mai Magyarország egyetlen tisztképző intézményének, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemnek a működési alapját is. Egyetemünkön a katonai hivatás magas szintű gyakorlásához szükséges szakmai felkészítésen túl a hazai és a nemzetközi biztonságpolitikai és védelmi szférában eredményesen tevékenykedni képes civil szakemberek képzése is folyik. Alapfeladatunknak tekintjük ugyanakkor a hadtudományi és katonai műszaki tudományok meghatározó területein végzett kutatásokat is.
Egyetemünk, melynek jogelődjét, a Zrínyi Miklós Katonai Akadémiát 1985-ben emelték az egyetemi rangú tanintézetek közé, minden tekintetben a magyar felsőoktatási törvény előírásai és követelményei szerint működik. Mégis sajátos képzési rendszert kell megvalósítanunk, hiszen nálunk nemcsak a tárgyi tudás elmélyítésére kell nagy hangsúlyt helyezni, hanem a szakma iránti szeretet, elhivatottság kialakítására is. Ehhez pedig elengedhetetlenül szükséges az oktatói munka minőségének állandó emelése, a szinte személyre szabott képzési rendszer működtetése. Természetesen meg kívánunk felelni a piaci igényeknek is, de a képzés elit jellegének megőrzése számunkra elsődleges cél és feladat. Olyan tiszteket és civil szakértőket kívánunk a jövőben is kibocsátani, akik szakmai és emberi helytállásukkal, nagyfokú hazai és nemzetközi elismertségükkel követendő mércéül szolgálnak.
Egyetemünk ebben az ünnepi évben is rendkívüli feladatok teljesítésén van túl. Ettől az évtől kezdve két hatalmas oktatási komplexum helyett egy campuson kell megoldani a képzést a két egyetemi kar tíz alap-, és nyolc mesterképzési szakán, illetve a két doktori iskolában. Képzésünknek ugyanakkor a megrendelői igények figyelembevételével gyakorlatorientáltnak kell lennie, ami szoros együttműködést igényel a Magyar Honvédség intézményeivel és alakulataival. Siker kíséri ugyanakkor azt a törekvésünket is, hogy szoros kutatási és oktatási kapcsolatot építsünk ki hazai és külföldi társegyetemekkel, akadémiákkal és intézetekkel.
Mindezen törekvéseinkkel a magyar katonai felsőoktatás kétszáz éves hagyományainak kívánunk megfelelni, és azokat - elődeinkhez hasonló sikerrel és eredményességgel - követni.
Budapest, 2008. szeptember 21.
Vissza