Előszó
A mezőgazdaság szocialista átszervezésének eredményeként hazánkban megvalósult a nagyüzemi gazdálkodás. Ezzel lehetővé vált a nagy területeken működő állami gazdaságok, termelőszövetkezetek, majd az ezekből szervezett iparszerű termelési rendszerek részére a legkorszerűbb termesztéstechnikai eljárások alkalmazása a magyar mezőgazdaságban.
Az utóbbi évtizedek növénytermesztési eredményei különösképpen a főbb növényfajok vonatkozásában világviszonylatban is jelentősnek mondhatók. A korszerű technika és technológia széles körű elterjedése törvényszerűen szükségessé tette olyan növényfajták nemesítését, melyek megkívánják és meghálálják az intenzív termesztési körülményeket.
A fejlett technika alkalmazásának költségnövelő tényezőit a növényfajtáknak a régebbinél lényegesen nagyobb terméseredménye és beltartalmi értéke kompenzálhatja. A növénytermesztés iparszerű fejlődése, a korszerű növényfajták használata fokozottabban igényli és teszi szükségessé a felhasználásra kerülő vetőmag jó minőségét.
A növénytermesztés eredményeihez meghatározóan járult hozzá, hogy hazánkban az elvetésre kerülő vetőmag mintegy 95%-a államilag vizsgált és minősített.
A vetőmagtermesztés és vizsgálat hazánkban együtt fejlődött a növénytermesztéssel. A vetőmagvizsgálat és ellenőrzés elért eredményeit mind mennyiségi, mind minőségi vonatkozásban az teszi lehetővé, hogy a vetőmagvak előállításának korszerű rendszerében kiváló vetőmagelőállító gazdaságok működnek. Ma már működik egy olyan szervezet, mely végig kíséri a vetőmagelőállítást vetéstől-aratásig, majd a betakarítástól a tisztításon, feldolgozáson keresztül, a vetésre kész fémzárolt vetőmagig.
A vetőmag vizsgálatának hazánkban 100 éves tradíciója van. Azok a küzdelmek, útkeresések, melyek a jó minőségű vetőmag használatának érdekében történtek, nem voltak hiábavalók és kiváló elődeink nevéhez fűződnek. A múlt gazdag tapasztalatai hasznosultak jelenlegi tevékenységünkben is.
Igyekszünk alkalmazni Wenczel Gusztáv akadémikus 1887- ben írott gondolatait, mely szerint:
"...mezőgazdaságunk múltját, egészében véve szintúgy, mint egyes ágai szerint behatólag szemügyre vennünk s tapasztalásai és eredményei által hasznosítani nemzeti gazdaságunk szempontjából is kell".
Vissza