Előszó
Tisztelt Olvasó - Érdeklődő!
Rendhagyó katalógust tart a kezében, amely a Magyar Szent Korona védelme alatt alkotó közösség bemutatását tűzte ki célul, a katalógus utolsó lapjain egy olyan eszmefuttatással, amely a szerző és kivitelező sajátja, hosszú évtizedek kutakodásainak quintessenciája.
A Magyarságtudat élesztésére, arra, hogy Európa közepén élünk, több mint ezer esztendeje. Kultúránk, műveltségünk, hódításaink hatással voltak és vannak az egész nyugati világra. Nemzeti öntudatunknak ebbe kell kapaszkodnia. Ezt a katalógust az az igény hozta létre, amely a művészetet kezdetei óta élteti és inspirálja, közönségéhez kíván szólni, és ez itt és most arra ad módot, hogy több művész bemutatásával képzőművészetünknek azt az arculatát hozza közelebb az érdeklődőhöz, amelyik a művészetkedvelők szélesebb rétegeihez nem juthatott el. E sokszínűség jegyében termett, gazdag alkotói világ megismertetésének legeredményesebb módját, maguk az alkotók a művész és a közönség közötti újfajta - az eddiginél termékenyebb kapcsolat megteremtésében látják. E célból született meg tíz (10) esztendővel ezelőtt a Duna bal parti Váci Múzsa Képzőművészet és Tudománypártoló Egyesület. A művészek egyikének, Orvos Andrásnak az ötletéből.
A Váci Múzsa arculatának kialakításakor a művészi érték egyetlen alapfeltételéül a minőség jelöltetett meg, ami az alkotók szemében és szóhasználatában a jó alkotás jellemzője, s aminek értőjévé válhat az ösztönösen jó érzékkel tájékozódó laikus közönség is. A minőség felismerése a többlet, hordozza azt, amely az átlagtól megkülönbözteti. A gyakorlatban ezt a szemlélődő a számára - valamiért jobban tetsző - alkotások formai, tartalmi jellegében érzékeli először és leginkább, s ebből tanulja meg meglátni a jó alkotás fontos ismérvét.
Az alkotók - szobrászok, festők, grafikusok, fotósok, ötvösök - sokféleségének van egy közös vonása egy jelzővel, magyar és európai. A magyar alkotás nyelvén a maguk teremtette stílus ízeivel szólalnak meg. A nonfigurativitás helyett az ábrázolás művészien absztraháló eszközével, amelynek oka az, hogy ezek a művészek magyar létükre telve vannak tartalmas közölnivalókkal a képzőművészet szépséges, beszédes bemutatásával. Az emberül szólás bensőséges hangja az, amiért vásárolják alkotóink munkáit. Célunk az, hogy látásmódjuk és alkotói kedélyük gazdagsága beleivódjék a hazai képzőművészetet értő és pártfogó közönség tudatába.
A Váci Múzsa Egyesület 2000-ben elnyerte a Kulturális Örökség Minisztériuma támogatását, amelyből ez a katalógus is elkészülhetett.
Vissza