1.066.283

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

1. Magyar Zászlóbiennálé

Szombathelyi Képtár, 1996. június 14 - augusztus 31./Kiállítási katalógus

Szerkesztő

Kiadó: Kulturális Alapítvány a Textilművészetért
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 12 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 30 cm x 21 cm
ISBN:
Megjegyzés: Kiállítási katalógus. Színes fotókkal illusztrálva. Angol nyelvű bevezetővel.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1996-ban ünnepeljük a magyarság Kárpát-medencei honfoglalásának 1100. évfordulóját. Témájában ehhez kapcsolódik a 14. Textilbiennálé és az 1. sz. Zászlóbiennálé is. Zászló-vexillum szavunk először... Tovább

Előszó

1996-ban ünnepeljük a magyarság Kárpát-medencei honfoglalásának 1100. évfordulóját. Témájában ehhez kapcsolódik a 14. Textilbiennálé és az 1. sz. Zászlóbiennálé is. Zászló-vexillum szavunk először az 1095. évi pannonhalmi oklevélben szerepelt, amely rúdra erősített textilanyagot jelent. Általában személyhez vagy csoporthoz való tartozást is kifejez.
A zászló eredetileg katonai egységek megkülönböztetésére szolgált. A korai századokban a zászlórúd tetjére tűzött jelvényt használták, a X. századtól a textil vette át ezt a szimbolikus szerepet. Nemsokkal később a címerek elterjedésének idejében megjelennek rajtuk a "beszélő képek". A magyar hadi zászlókon is hosszú időn át Szűz Mária képe szerepelt. A zászlókat nem csak harci eseményeknél alkalmazták. A XIII. század végétől a kézmíves testületek, a céhek, a választott védő szentjeik képét vászonra festett betétként zászlóikon helyezték el és egyházi körmenetkor használták. Szent Severius maga is takács lévén a lentakácsok védőszentjévé vált. A pannóniai Saváriában született Szent Márton, aki római vitéz és tours püspöke volt, a szűrkészítő gyapjúszövők védőszentjeként zászlójuk jelvénye lett.
A középkorra jellemző kifinomult szimbólum használat ceremoniális szerephez juttatta a zászlót. Terjedését, felhasználását segítette.
Nemzeti zászlónk eredetéről krónikánk tanúsága szerint tudhatjuk, hogy a királyi zászló a francia forradalom híres trikolórjának analógiájára született. A piros-fehér-zöld szín kapcsolat a szeretet-hit-remény szimbóluma a reformkor idején állandósult. Az 1848-as törvények rögzítették és ebben a formában vált más nemzetek zászlóihoz hasonlóan felségjelvénnyé.
A zászlótörténet formai változásainak során a XVII. században alakult ki a lobogó használata, amely a rúdra erősített és hordozható zászlóval szemben - rögzített tartóelemre zsinórral vagy kötéllel felvonható textília. A nemzetközi kapcsolatok fejlődése, - a tudomány, - a gazdagság, - a művészet, - a sport tovább tágították a zászló és a lobogó alkalmazási lehetőségeit. Mi textilművészek ezen médium segítségével is megfogalmazhatjuk, történeti, történelmi hagyományainkhoz és a valósághoz fűződő esztétikai viszonyukat. Ennek reményében írtuk ki pályázatunkat és rendezzük meg vélhetően a jövőben is - hagyományt teremtő - zászlóbiennálék sorát. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem