Előszó
A nagyobb részben levéltári kutatásokra épülő, a valóságot gazdasági, állam- és politikatörténeti szempontból vizsgáló történettudomány mellett napjainkban a történelem iránt érdeklődők mind...
Tovább
Előszó
A nagyobb részben levéltári kutatásokra épülő, a valóságot gazdasági, állam- és politikatörténeti szempontból vizsgáló történettudomány mellett napjainkban a történelem iránt érdeklődők mind szélesebb köre igényel egy másfajta, a társadalmi folyamatokat több oldalról megközelítő, azokat szemléletesen bemutató történelemírást. Ennek az igénynek a kielégítéséhez járulhatnak hozzá a múzeumok a történelmi, politikai események képi és tárgyi környezetének bemutatásával, amelyeknek egyik legszemléletesebb része a vizuális információközlés több száz éves eszköze, a falragasz, a fiatalabb képes testvére, a plakát... Ezek a tudományos kutatás számára értékes, hiteles források, hiszen változatos politikai, kereskedelmi, kulturális tartalmuk segítségével nyomon követhetjük az országban lezajló történelmi, társadalmi eseményeket, csak éppen összeolvasásuk módját kell ismerni.
Ezzel a 300 plakátot felsorakoztató kiállítással nemcsak az elmúlt 45 év bemutatása volt a célunk, hanem egyben azt is vizsgálni akartuk, hogy e dokumentumok hogyan tudják ábrázolni az egyes társadalmi, történeti folyamatokat. A közéleti töltésű plakát vagy falragasz a rádió és a TV tömeges elterjedéséig az újság mellett a társadalmi kommunikáció legfőbb eleme, a tömegtájékoztatás leghatásosabb eszköze volt. Ezért a 19-20. századdal foglalkozó történeti muzeológia számára egy szöveges falragasz egyenrangú lehet egy művész tervezte színes nyomattal, esetleg még több információt is nyújthat a legújabb kor kutatásához, illetve megértéséhez. Kiállításunk középpontjába tehát azt kívántuk állítani, hogyan tükröződik a plakátok Magyarország háború utáni - a "fényes szelektől" a "tanácstalan népköztársaságig" tartó - 45 évének históriáját. Mint minden válogatás, ez a kiállítás is tartalmaz szubjektív elemeket, egyéni hangsúlyokat, miközben felvillantja: az 1944-45-ös frontország falragaszait, a lázas újjáépítés és a pártküzdelmek igen színvonalas plakáttermését, a többpártrendszerben lezajló választásokat, az ún. 50-es évek barokkos pompájú szocreálját, az 1956-os forradalom és a kádári "konszolidáció" falragaszait, az állami és társadalmi ünnepek, évfordulók megemlékezéseit, a gazdasági mechanizmus és a megtorpanás plakátlenyomatait, a nyolcvanas évek nagy plakátrobbanásában a politikai változások legjellemzőbb színeit, állomásait 1990 elejéig.
Vissza