Előszó
A környezetszennyezés mindannyiunk egészségét, jövőjét és „pénztárcáját" veszélyezteti. Gondoljunk a szennyezett levegő és víz okozta igen súlyos megbetegedésekre, vagy a környezeti ártalmak...
Tovább
Előszó
A környezetszennyezés mindannyiunk egészségét, jövőjét és „pénztárcáját" veszélyezteti. Gondoljunk a szennyezett levegő és víz okozta igen súlyos megbetegedésekre, vagy a környezeti ártalmak egymásra hatásából származó - hosszú idő után jelentkező - egészségügyi következményekre. Az elszennyezett környezeti elemek rehabilitációja sokhelyütt megoldhatatlan szakmai vagy pénzügyi terhet jelent az országnak. Á környezetet károsító hatások több, mint 80 %-a a termékek gyártása, használata és hulladékos életszakasza során, valamint a szolgáltatásokkal kapcsolatban keletkezik.
A világon először 1977-ben a Németországban jött létre környezetbarát termék minősítő szervezet. Az NSZK után Kanada, Japán, Norvégia, Svédország, Ausztria, Franciaország hozott létre hasonló minősítő-tanúsító rendszert. Az utóbbi években a világ minden táján egymás után alakultak a nemzeti tanúsító intézmények. Az Európai Unió 1992-ben hozta létre a saját egységes terméktanúsító rendszerét.
Magyarországon 1993. szeptember 9-én a Kormány határozatot hozott a környezetbarát termék megkülönböztető, megfelelősség-tanúsító rendszer létrehozására. A határozat értelmében - a hasonló gazdasági és politikai helyzetben lévő országok közül elsőként hazánkban - a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium megalapította a Környezetbarát Termék Közhasznú Társaságot (továbbiakban: Társaság), melynek feladata a minősítő-tanúsító rendszer koordinálása és működtetése.
A környezetbarát minősítés és tanúsítás célja a környezet iránti felelősségtudat erősítése, a gyártók, forgalmazók ösztönzése a környezeti szempontból kedvezőbb tulajdonságokkal rendelkező termékek és eljárások bevezetésére, illetve a fogyasztók tájékoztatása a minősített termékekről és szolgáltatásokról. Az életútelemzésen alapuló minősítő-tanúsító rendszer bevezetésével megszűnt a lehetősége a terméken, termékismertetőben, reklámban megjelenő önkényes tájékoztatásnak és kiküszöbölhetők a környezeti tulajdonságokkal kapcsolatos eddigi bizonytalanságok, félreértések.
Nem folytatható az az ellentmondásos gyakorlat, melyben az érdekelt gyártó vagy forgalmazó saját maga - esetleg elfogultan vagy nem minden szempontból megalapozottan - minősíti „környezetbarátnak" a termékét. konzultáció (k) után a pályázati dokumentációt összeállítsa.
Vissza