Előszó
1. Az irat- és nyomtatványmintatár tartalmáról
A „Települési önkormányzatok, képviselők, polgármesteri hivatalok jogi kézikönyve" (a továbbiakban: kézikönyv) című kötet arra tett kísérletet, hogy...
Tovább
Előszó
1. Az irat- és nyomtatványmintatár tartalmáról
A „Települési önkormányzatok, képviselők, polgármesteri hivatalok jogi kézikönyve" (a továbbiakban: kézikönyv) című kötet arra tett kísérletet, hogy az önkormányzatok mindennapi működését és tevékenységét érintő szerteágazó joganyagot rendszerezze és ezáltal naprakész segítséget nyújtson a jogalkalmazóknak.
A Kiadó a kézikönyv használhatóságát és gyakorlati felhasználásának lehetőségeit a joganyaghoz kapcsolódó irat- és nyomtatványmintatár (a továbbiakban: iratmintatár) közreadásával is bővítette, amelynek I. részét 1992. októberében jelentette meg. A jogalkalmazók visszajelzései igazolták, hogy a szakszerűen összeállított minták a mindennapi ügyintézésben közvetlenül felhasználhatók, mivel a gyakorlati igényekből és a tapasztalatokból merítenek. A korábbi kötet folytatásaként most kerül sor a II. kötet közreadására, amely a kézikönyv joganyagához kapcsolódó változásokat teljeskörűen aktualizálja, s ezen kívül az utóbbi időszakban megjelent - de a kézikönyvben még nem közölt - legfontosabb törvényekhez (lakás, közoktatási, állampolgársági, adatvédelmi, kisebbségi törvény) alkalmazható legújabb mintákat is tartalmazza. Ezek feldolgozására azért vállalkozott a szerző, mivel hozzá több olyan észrevétel érkezett, hogy jó lenne a legfrissebben kihirdetett jogszabályokhoz is közvetlenül, a megjelenést követően mintákat kiadni. Emiatt a kötet anyaga némileg eltér a korábbiétól, mivel az döntően a kézikönyvben megjelent jogszabályokhoz kapcsolódott. A jogalkalmazók felelősségteljes munkáját a szerző - ahol ez indokolt volt - támpontokkal is segíteni kívánja, amely az anyagokhoz „megjegyzés" címen kapcsolódik. Az új minták stílusa és nyelvezete megfelel a szolgáltató közigazgatás követelményeinek, valamint a személyes adatok védelméről szóló és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvénynek. Az irat és nyomtatványminták a kézikönyvhöz pótlapon eddig megjelent, illetve folyamatosan megjelenő jogszabályokhoz kapcsolódnak. A korábbi kötettel az új anyag együtt kezelhető, s ezáltal az egész anyag folyamatosan karbantartható.
2. Az iratmintatár rendszere
Az iratmintatár a korábbi kötethez hasonlóan fejezetcímekből, alcímekből és mintákból áll. Mindhárom egységnek száma van, amelynek segítségével - a részletes tartalomjegyzékből - a felhasználó könnyen rátalálhat az érintett joganyaghoz kapcsolódó irat- és nyomtatványmintákra. A fejezetcímek és alcímek igazodnak a kézikönyvben használt megnevezésekhez.
Az egyes minták fölött szerepel a konkrét minta száma, a fejlécben az alcím megnevezése, valamint az alcímeken belüli folyamatos oldalszámozás.
Az iratmintatár használhatóságát külön is elősegíti az, hogy a szakszerű minták megszövegezése mellett zárójelben minden esetben feltüntetésre kerül az, hogy a minta a kézikönyv melyik jogszabályához (annak hányadik oldalszámához) kapcsolódik. Mindez a szükséges karbantartás mellett ahhoz is támogatást nyújthat, hogy a mintákat - a jogalkalmazás megkönnyítése érdekében - a megfelelő joganyaggal együttesen kezeljék.
Vissza