Előszó
Valamennyiünk, az ország életében történelmi sorsfordulót jelentő rendszerváltást követően megkezdődött a privatizáció, a magyar gazdaság teljes szerkezete átalakult. A 135 éves múltra visszatekintő vám-és pénzügyőrség a második világháború utáni időszakban elsősorban a KGST országok közötti „árut áruért" kereskedelmet regisztrálta, klasszikus funkcióit 1990-től kapta vissza.
Új, újszerű feladatokkal kellett szembenéznünk, hiszen a korábbi néhány száz ügyféllel szemben ma már 220 ezer partnerünk van, s eleget kell tennünk a magyar és a nemzetközi gazdaság korszerű elvárásainak. Sokan állítják, állítjuk, mert a tények ezt igazolják, az elmúlt egytucatnyi év során többet fejlődött ez a szolgálat, mint korábban egy évszázad alatt. Kialakult a korszerű informatikai rendszer, új határátkelőhelyek, terminálok egész sorát adtuk át, tízmilliárdokat költött a pénzügyi kormányzat, az állam e szolgálat fejlesztésére. Ma már a költségvetési bevételek több mint ötven százalékát biztosítjuk, s egészen bizonyos, hogy a gazdasági élet vérkeringésének szabályozásában, regisztrálásában, az ellenőrzésben a következő évben nem csökken, hanem növekszik szerepünk. A regionális rendszer kialakításában az elsők vagyunk a magyar közigazgatásban, akik az európai uniós elvárásokat teljesítették. Az országjelentés egyértelműen megállapítja, hogy a magyar vámigazgatás felkészült az európai uniós elvárások teljesítésére.
Exportkivitelünk 75 százaléka az európai országokba irányul és az import 60 százaléka is innen származik. Tehát már évek óta részesei vagyunk az Európai Unió gazdaságának. Hosszú évekig mindent elkövettünk azért, hogy jól felfogott érdekünkben az EU tagjai legyünk, s most a közelmúltban eldőlt: a csatlakozás dátuma 2004. május 1. A hátralévő idő rendkívül rövid, valamennyiünk egyéni érdeke, és ez találkozik az ország érdekeivel is, hogy most már ne általában beszéljünk az EU-ról, hanem valamennyi szakmai területen el kell sajátítani a jogszabályokat, az előírásokat, mert csak így lehetünk versenyképesek. Többről van szó, mint a paragrafusok ismeretéről, gazdasági versenyképességünk függ attól, hogy ezeket a törvényeket, előírásokat hogyan tudjuk alkalmazni.
Vissza