Előszó
A könyv címe »A Négus birodalmának hőse.« Nem más ez, mint a nagy misszióspüspöknek, De Jacobis Jusztinnak életrajza. Életrajz! Egy szentnek az életrajza? Szükség van erre ma? Nem kár-e ma az amúgy...
Tovább
Előszó
A könyv címe »A Négus birodalmának hőse.« Nem más ez, mint a nagy misszióspüspöknek, De Jacobis Jusztinnak életrajza. Életrajz! Egy szentnek az életrajza? Szükség van erre ma? Nem kár-e ma az amúgy is drága és ritka papírt ilyesmire pazarolni? Más országokban nem jelennek meg ilyen könyvek! - Ez igaz lehet! Az azonban nem igaz, hogy ilyen könyvekre nincsen szükség. Szükség van rá a mai nehéz életkörülmények között, mert:
1. bemutat nekünk egy hőst, ki nagy eszméért küzd és áldozza fel minden tehetségét, egész életét. Célja Krisztus országát terjeszteni és lelkeket menteni. Nem nézi a nehézségeket, a fáradalmakat, a szenvedéseket, magát a halált is semmibe veszi, ha Krisztus és a lelkek ügyéről van szó. Egész életét jellemzi püspökké szentelésének megrendítő órája. Egy tengerparti halászkunyhóban, a nyitott ablak alatt áll menekülésre készen a bárka, a bejáró ajtó előtt töltött revolverrel egy kapucinus testvér, hogy figyelmeztesse a házban levőket, ha közeledik a halálos veszedelem. Benn a kunyhóban, mely ebben a pillanatban az Úrnak talán legkedvesebb temploma, a ládákból összetákolt oltár, melyen a bíboros szent misét mond, hogy közben Jusztint püspökké szentelje. Asszisztálója két abesszin pap, kik egy szót sem tudnak latinul. A városból pedig hallatszik a csőcselék ordítozása, kik halálra keresik őket.
Ilyen viharos és veszedelmekkel teli Jusztin egész missziósélete. De ő szívesen hozza meg ezt az áldozatot, hogy ismét naggyá tegye az előbbi századokban oly dicső abesszin egyházat. Nincs áldozat, amit meg nem hozott volna Abesszíniáért.
Igy lesz De Jacobis Jusztin minden modern keresztény ember példaképe. Kell, hogy mi is Krisztus országáért lelkesedjünk és ne sajnáljunk semmi áldozatot, amit a jó Isten kíván tőlünk. Ma nagy érdekek forognak kockán.
Vissza