Fülszöveg
Otthonunk, a Föld különleges és csodálatos hely. A szomszédos bolygók élettelenek, Földünk azonban a légkör jóvoltából oázis a világmindenségben. A korallszirtektől a hegycsúcsokig gazdag élőhelyekben, ahol hihetetlenül változatos növény- és állatvilág talál otthonra. Még a kutatókat is ámulatba ejti a földi élet változatossága. Eddig több mint 1,5 millió élőlényt (fajt) neveztek el. Az emlősök, a madarak és a halak többségét már ismerjük, a rovarok és az egyéb apró lények milliói azonban még fölfedezésre várnak. Némely kutató szerint csupán rovarokból mintegy 30 millió faj él földünkön. De bármennyi is a fajok teljes száma, még nagyon keveset tudunk a földi élőlények java részéről. Az élelemül szolgáló állatokról és növényekről sok ismeret halmozódott fel, annál kevesebb az összes többi élő szervezetről. Az életük ugyanis titokzatos, miként a többi élőlénnyel való kapcsolatuk, a természetben játszott szerepük és az ember számára ígérkező értékük is. Tragikus volna elpusztítani sok...
Tovább
Fülszöveg
Otthonunk, a Föld különleges és csodálatos hely. A szomszédos bolygók élettelenek, Földünk azonban a légkör jóvoltából oázis a világmindenségben. A korallszirtektől a hegycsúcsokig gazdag élőhelyekben, ahol hihetetlenül változatos növény- és állatvilág talál otthonra. Még a kutatókat is ámulatba ejti a földi élet változatossága. Eddig több mint 1,5 millió élőlényt (fajt) neveztek el. Az emlősök, a madarak és a halak többségét már ismerjük, a rovarok és az egyéb apró lények milliói azonban még fölfedezésre várnak. Némely kutató szerint csupán rovarokból mintegy 30 millió faj él földünkön. De bármennyi is a fajok teljes száma, még nagyon keveset tudunk a földi élőlények java részéről. Az élelemül szolgáló állatokról és növényekről sok ismeret halmozódott fel, annál kevesebb az összes többi élő szervezetről. Az életük ugyanis titokzatos, miként a többi élőlénnyel való kapcsolatuk, a természetben játszott szerepük és az ember számára ígérkező értékük is. Tragikus volna elpusztítani sok földi lényt, mielőtt fölfedeznék és tanulmányoznák őket, holott az ember éppen ezt teszi. Gyorsan s tömegesen apasztja a növények és az állatok nagy gazdagságát, legfőképp azzal, hogy megváltoztatja és tönkreteszi élőhelyeiket.
Könyvünk azt igyekszik megvilágítani, hogy miért fenyeget kipusztulás bizonyos állatokat, s mit tehát az ember a veszélyeztetett fajok megmentéséért. Fölfedező útra invitál az erdőkbe, a sivatagokba és a Föld hét nagy földrajzi régiójának egyéb élőhelyeire. Mindegyik övezetben közelebbről is ráirányítja a figyelmet egy-egy veszélyeztetett fajra és a megőrzése érdekében tett erőfeszítésekre. Minden egyes élőhelyen különféle veszélyeztetett fajokról esik szó, s ezek színes képen is láthatók. Nem csak a jól ismert afrikai elefántról és lármás daruról olvashatunk, hanem szalamandrákról, pólingokról, denevérekről és sok egyéb, kevéssé ismert lényről is.
A veszélyeztetett fajok többségét nem ismerjük eléggé. Igaz, sokuk nem vonzó vagy nem tetszetős az ember számára. De olyanok is akadnak - például a denevérek -, amelyektől sokan idegenkednek, és tévesen vélekednek róluk, holott fontos szerepet játszanak a természetben. Ezek is mind részei a világegyetemben jelenlegi tudásunk szerint egyedül létező életnek, s nagy erőfeszítéseket kell tenni azért, hogy életben maradjanak a nekünk is otthont adó Föld természetes élőhelyein.
Vissza