Előszó
A "Hungarológia az Ungvári Állami Egyetemen" című bibliográfiáját a Szovjet Hungarológiai Központ I. Nemzetközi szimpóziumára állítottuk össze.
A szerkesztők célja az volt, hogy egybegyűjtsék azokat a tudományos cikkeket, monográfiákat, téziseket, amelyek a hungarológiával kapcsolatosan megjelentek egyetemünk fennállása (1945) óta. Intézményünk földrajzi fekvése, kollektívánk internacionalista jellege, a könyvtárak, a múzeumok, a levéltárak gazdag magyar nyelvű anyaga lehetőséget kínált arra, hogy a munkatársak kezdettől fogva eredményes kutatómunkát végezhessenek a magyar nép történetét, nyelvét, irodalmát, anyagi és szellemi kultúráját illetően. Mindez szerepet játszott abban, hogy országunk más egyetemei, főiskolái készségesen működtek velünk együtt monográfiák, cikkek, tankönyvek írásában, a hungarológiát érintő konferenciák szervezésében.
Így alakult ki fokozatosan a gyümölcsöző kapcsolat a Szovjetunió és Magyarország felsőoktatási intézményei között. A Szegedi és Nyíregyházi Tanárképző Főiskolákkal szerződésben rögzített együttműködésben vagyunk. Így elmondhatjuk, hogy már a Szovjet Hungarológiai Központ létrehozása előtt jelentős hungarológiai kutatások folytak az Ungvári Állami Egyetemen, amelyek pozitívan járultak hozzá népeink barátságának elmélyüléséhez.
Az első hungarológiai vonatkozású írások a 40-50-es években jelentek meg. Fellendülést hozott a kutatómunkába az 1963-ban beindult magyarszakos tanárképzés.
A bibliográfiai mutató monográfiákat, gyűjteményes kiadványokat, brosúrákat, cikkeket, antológiákat, népköltészeti gyűjteményeket, tankönyveket, egyetemi jegyzeteket foglal magába. Újságcikkek nem kaptak helyet a mutatóban, kivéve az "Új Hajtás"-ban, a Kárpáti Szó irodalmi mellékletében közölt tudományos igényű írásokat.
A bibliográfiai mutató azokat a publikációkat tartalmazza, amelyeket a szerzők egyetemi oktatókként írtak.
Vissza