Előző bejegyzésünkben megosztottunk olvasóinkkal néhány tippet, melyet munkatársainktól lestünk el. Most következzen újabb három ötlet az ökológiai lábnyomunk csökkentéséhez!
kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát
MI ÍGY VIGYÁZUNK A BOLYGÓRA: MUNKATÁRSAINK TIPPJEI 2.
November 8.
Előző bejegyzésünkben megosztottunk olvasóinkkal néhány tippet, melyet munkatársainktól lestünk el. Most következzen újabb három ötlet az ökológiai lábnyomunk csökkentéséhez!
1. Amikor csak lehet, válasszuk a biciklit!
A közlekedés karbonlábnyoma vitathatatlanul hozzájárul a klímaváltozáshoz, de néhány következményét a mindennapokban is tapasztalhatjuk: a dugókat a belvárosban, a belélegezhetetlen levegőt, a parkoló autóktól zsúfolt utcákat. Számos városban indultak el törekvések, hogy az embereket a környezet átalakításával és más módszerekkel motiválják arra, hogy tegyék le autóikat, és minél többször válasszák a gyaloglást, tömegközlekedést vagy a kerékpározást. Mi, itt az Antikvárium.hu-nál döntő többséggel a biciklizés rajongói vagyunk, és egyáltalán nem meglepő, hogy tömegével állnak az épületünk előtt a kétkerekűk, főleg, mióta a fedett tároló is elkészült. Így a sűrűn szakadó esőn kívül már semmi nem állíthat meg minket, hogy élvezzük a biciklizés számtalan előnyét: a rugalmasságot, a gyors beérést a munkába és az ingyenes testedzést.
2. Válogassuk szelektíven a hulladékot!
Hiába lenne az az ideális, ha mindennapi életünk során nem termelnénk hulladékot, ez a jelenlegi gazdasági környezetben egyelőre elképzelhetetlen. Szerencsére az utóbbi években legalább a szelektív hulladékgyűjtés betört a köztudatba, és most már nem csak az intézményekben és a munkahelyeken, de a legtöbb otthonban is magától értetődő, hogy legalább néhány típusú hulladékot külön válogatunk, és megadjuk a lehetőséget azok újrahasznosítására. A szelektív gyűjtés nálunk is komolyan van véve: szinte minden helyiségben van lehetőségünk a fémet, műanyagot és papírt külön tárolókba tenni. A csomagolásból származó hulladékokra pedig teljesen külön szabályok vonatkoznak. Néhány plakát szolgál segítségül a tájékozódásban, de előfordult már, hogy egymás között próbáltuk megvitatni, vajon egy tejfölös poharat hova szabad tenni. Így ha még néha bele is futunk apróbb hibákba, a törekvés mindannyiunkban ott van, hogy minimálisra csökkentsünk a magunk után hagyott szemetet.
3. Válasszunk használt könyveket!
Nem tagadhatjuk le, hogy a nyomdából éppen beérkezett új könyvekkel telizsúfolt boltoknak is van egy varázsa…de megkérdezve olvasóinkat újra és újra azt kapjuk válaszul, hogy a régi könyvek illata mindent felülír. A nyomtatott irodalom megjelenése óta rengeteg könyvet gyártottak már le, aminek egy része a mai napig forgalomban van – a mi legnagyobb örömünkre! Egy új könyv legyártása is viszonylag nagy kibocsátással jár, és ilyen szempontból igenis számít, hogy a vásárlók milyen arányban választanak inkább antikvár könyvet. Hosszan sorolhatnánk, hogy a könyezettudatosság mellett mennyi előnye van még annak, ha egy olyan kiadványt vesz az ember, aminek már van egy története, de talán magáért beszél az egész cégünk és szellemiségünk. Mi, a munkatársak pedig úgy is magunkévá tesszük ezt a felfogást, hogy leggyakrabban innen választunk olvasnivalót magunknak. Szerencsére van lehetőségünk némi kedvezményt is igénybe venni a vágyott kötetekre, de az itt működő könyvtárrendszer is segít kielégíteni a betű iránti étvágyunkat. Ha pedig ott éppen nem találjuk egy keresett könyvünket, nem átallunk körbekérdezni, hátha valamelyik kollégánk épp azt rejtegeti az otthoni polcán. Vásárlóinkat pedig csak biztatni tudjuk, hogy kövessék példánkat, és olvassanak antikvár könyvet!
KATEGÓRIÁK