Chernelházi Chernel István: Magyarország madarai I-III.
Különös tekintettel gazdasági jelentőségökre
Chernelházi Chernel István
Nécsey István
Háry Gyula
Herman Ottó
Földmivelésügyi Magyar Kir. Minister(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 1.055 oldal
A földmivelésügyi m. kir. minister kiadványai
28 cm x 21 cm
Budapest, 1899, Magyar Ornithologiai Központ kiadása (Franklin Nyomda, Bp.), XXIV p. + 187 p. + IX t.; ill.; XIX p. + [1] p. 1-416 p. + X t. +[5] t.; ill.; 417-830 p + XI-XL t.; ill.
Első kiadás. A Földművelésügyi Magyar Kir. Minister Kiadványai (számjelzés nélkül). Magyarország madarai különös tekintettel gazdasági jelentőségökre I-III. A Földművelésügyi Magyar Királyi Minister megbízásából írta: Chernelházi Chernel István. Képekkel ellátták: Háry Gyula és Nécsey István. Intézte: Herman Ottó. Első könyv: Általános rész (XI táblával, 49 szövegrajzzal) I. kötet: XXIV p. + 187 p. + IX t.; ill. Második könyv: Tüzetes rész. Magyarország madarainak leírása, elterjedése és életrajza. (XL színes táblával, öt műlappal, kilencz szövegképpel) II. kötet/1. rész: XIX p. + [1] p. 1-416 p. + X t. +[5] t.; ill. III. kötet/2. rész: 417-830 p + XI-XL t.; ill. Történeti bevezetéssel, a szerző megnyitójával, tartalomjegyzékkel, képek jegyzékével, irodalommal, pótlásokkal, megjegyzésekkel, magyar tárgy- és névmutatóval és latin madárnév-mutatóval kiegészített tudományos munka. Az átfogó ornithologiai szakkönyvet a Franklin-Társulat Nyomda nyomtatta Budapesten. A kötetek címlapján áthúzott tul. névbélyegzés és számozás látható. Kiadói (sötét barna, kissé kopott) egészvászon kötés dombornyomott feliratozású címfedéllel, aranyozott, feliratozott könyvgerinccel, növénymintás kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban.
A KÖNYV TÖRTÉNETE.
A KÖNYV TÖRTÉNETE.
Kérdezhetné valaki, vájjon mi hivatása, czélja lehet egy előttünk fekvő könyv történetének? Hiszen a könyv valósága egész foglalatjával, minden szavával, minden egyes betűjével az olvasó értelméhez szól, tehát módot nyújt, hogy kiki a hatásból indulva szilárd alapon alkossa meg magának a helyeslő vagy az elvető véleményt. Mi szüksége foroghatna fön itt a történetnek?
És mégis!
Mily boldogok és irigylésre méltók a nyugot nagy, hatalmas és a szellemiekben is vezérlő nemzetei, kiknek műveltsége százados törekvés és fejlődés mélyéből fakad, a hol a fejlődési menet szervesen összefüggő s az egymást követő nemzedékek haladva, mind magasabbra építik a műveltség templomát! Mily boldogok ezek, hogy mind az, a mi valódi, termékenyítő és sokszorosan az egész emberiség művelődésére is kiható szellemi alkotás, a maga jellemző voltával - és ha csak egy szemernyit, de mégis kisugárzik a magaslaton; sőt már a legzsengébb kornak szánt elemi oktató könyvből is. Ez oly hatalom, mely mind erősebben lüktet, alakítólag hat és végre megteremti az egységes, az egész nemzettestet átjáró sajátos szellemet!
És a midőn ez így van, vegyük bár a képzelő tehetség alkotásait, vagy a tiszta ész és tudás egész birodalmát, vagy a tapasztalás rögös útján fejlődő szakszerűséget, vájjon nem történeti lánczolat és végső eredményében nem boldogság az?
Legyen arról szó, hogy az anyatermészet legvonzóbb, a röpülés tulajdonságánál fogva bizony irigylésre méltó lényeit, a madarakat ismertessük - akár egyetemes, akár valamely szűkebb szempontból tüzetesebben véve. Mily könnyű feladat ez a francziának, a kit a nemzetét annyira jellemző gall szellem áthatott!
Leütési ár:
85.100 Ft
Licitek száma: 7