Bibó István: Harmadik út

Politikai és történeti tanulmányok/Emigrációs kiadás

Bibó István
Szabó Zoltán
Magyar Könyves Céh (London) ,
Kiadói varrott papírkötés , 380 oldal
Sorozatcím: Magyar Könyves Céh
Kötetszám: 2
Méret: 23 cm x 17 cm

London, 1960, Magyar Könyves Céh kiadása (Tipographia Babuino, Róma), 380 p. + [2] p.

Első kiadás. Emigrációs kiadvány. Magyar Könyves Céh. No.: 2. sz. Sorozatszerkesztő: Szabó Zoltán.
Harmadik Út. Politikai és történeti tanulmányok. Írta Bibó István. A kötetet sajtó alá rendezte és a bevezetőt írta: Szabó Zoltán.
"Ez a könyv a Magyar Könyves Céh második illetménykötete, a Céh pártoló tagjai számára egyszáz számozott példányban, a Céh rendes tagjai számára kilencszáz példányban nyomtattatott Rómában, 1960 telén, a Tipographia Babuino betűivel."
A kötet előlapján Ölvedi János (1914-1983) újságíró, történész, a Szabad Európa Rádió munkatársának hagyaték-bélyegzése látható.
Kiadói varrott papírkötés piros keretes, feliratozott, kissé foltos címfedéllel és feliratos könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.

Ez a könyv egy fogoly gondolkodó írásait szabadítja ki könyvtárak folyóirat termeinek celláiból. Amikor Bibó István tanulmányainak javát és zömét az olvasó elé bocsátom zavart megilletődés fog el:... Tovább

Ez a könyv egy fogoly gondolkodó írásait szabadítja ki könyvtárak folyóirat termeinek celláiból. Amikor Bibó István tanulmányainak javát és zömét az olvasó elé bocsátom zavart megilletődés fog el: bénul az értelem, ha olyasvalakivel « száguld az Illés szekere », akinek közelében élt. Egy nemzet nagyjai vagy gondolkodók, akik értelmükkel, vagy hősök, akik életükkel szolgálnak; Bibó mind a kettővel. Az, aki a köztársaság nehéz éveiben közzétett korai tanulmányaiba belemélyed, aggodalmasan tárgyilagos, józanul mérlegelő, higgadtan argumentáló gondolkodóval ismerkedik meg: ő a legtürelmesebb magyar. S ezt a hűvös logikával érvelő embert veti egy vasárnap hajnala a magyar történelem legendáriumába a magatartás hősei mellé, a klasszikus példatárak nagy jellemeinek szomszédságába. A történelmi pillanat magasizzása élő, javakorbeli embert éget itt rettentő véglegességgel a nemzeti emlékezetbe: A NAPTÁR novembert s vasárnapot jelez; az elsőt Halottak Napja után. Az ágyúszó a város peremén elözönlést dörög, a fehér zászló a parlament kapuján kapitulációt hirdet. Az ország néptelen házába behatoló szovjetkatonák a szőnyeges folyosón fegyverest hiába keresnek: a vak is látja, hogy az épületet nem védi senki. Már inkább kíváncsisága mintsem gyanakvás rúgatja be velük a nehéz tölgyfaajtókat. Az egyik teremben mégis találnak valakit, egy civilt. A magos, hajlotthátú, borotválatlan férfiú egy írógép előtt ül, ír. Mivel tanárra s nem partizánra emlékeztet, nem bántják. Célpont híján a megszállók turistaösztöne támad fel a katonákban: nézegetni kezdik a termek falfestményeit. Ezek a századvég teátrális realizmusával ábrázolnak lélekemelő történelmi jeleneteket. Rókamálas, zsinóros díszruhákba öltözött, ápolt szakállú férfiak csoportosulnak rajtuk, a nemzet nagyjai, feltehetően szabadságjogok kihirdetésére, ünnepélyesen. « Kharaso» - bólintanak rá a képek mondandójára a katonák. A kopott ruhájú, korántsem ünnepélyes külsejű férfiú pedig kopogtatja az írógépen, számukra semmitmondó nyelvén, a maga mondandóját. Vissza

BEVEZETŐ 7
A MAGYAR DEMOKRÁCIA VÁLSÁGA (1945) 31
A KOALÍCIÓ EGYENSÚLYA ÉS AZ ÖNKORMÁNYZATI VÁLASZTÁSOK (1946) 81
A KELETEURÓPAI KISÁLLAMOK NYOMORÚSÁGA (1946) 109
1. Az európai nemzetek és a modern nacionalizmus 110
2. A nyelvi nacionalizmus kialakulása 113
3. A három történeti állam összeomlása 118
4. A politikai kultúra deformálódása 128
5. A területi viták nyomorúsága 140
6. Keleteurópa konszolidálása 147
7. A jó békekötés technikája 160
A MAGYAR TÁRSADALOMFEJLŐDÉS ÉS AZ 1945. ÉVI VÁLTOZÁS
ÉRTELME (1947) 169
A MÁRCIUSI FRONT TÍZ ESZTENDEJE (1947) 185
ELTORZULT MAGYAR ALKAT, ZSÁKUTCÁS MAGYAR TÖRTÉNELEM (1948) 189
A ZSIDÓKÉRDÉS MAGYARORSZÁGON (1948) 227
1. Felelősségünk azért ami történt 229
2. Zsidók és antiszemiták 257
3. Zsidó asszimiláció és zsidó öntudat 300
4. A mai helyzet 323
FORRADALOM UTÁN. TERVEZET (1956) 357
EMLÉKIRAT (1957) 365 Vissza
045

Kikiáltási ár:
5.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
37.000 Ft Licitek száma: 16