Aukciós tétel adatai
Budapest, 1943, Révai (Révai-nyomda, Budapest), 262 p. + [2] p.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Bánffy Miklós munkái c. sorozatban (sorszámozás nélkül) megjelent mű.
Emlékeimből. Írta: Bánffy Miklós.
A kötetet a Révai-nyomda nyomtatta, Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány két színnel feliratozott, térképvázlattal illusztrált címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt könyvgerinccel, üres hátlappal, modern előzéklapokkal, színezett felső lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Gróf Bánffy Miklós (Kolozsvár, 1873. december 30. – Budapest, 1950. június 6.) erdélyi magyar író, drámaíró, grafikus, díszlet- és jelmeztervező, színpadi rendező, politikus, a Bethlen-kormány külügyminisztere. Közéleti és kulturális téren egyaránt széleskörű és sokszínű szerepvállalás jellemezte életét. 1901-től országgyűlési képviselő, majd Kolozs megyei főispán volt. Az első világháborúban frontszolgálatot teljesített. Ebben az időben már több színpadi művét is bemutatták, 1914-től prózai munkákkal is rendszeresen jelentkezett, továbbá díszlet- és jelmeztervekkel támogatta a budapesti Operaházat, amelynek 1912-től hat éven át az intendánsa is volt. A külügyminiszteri posztot 1921-1922-ben, a háború utáni rendezés válságos éveiben vállalta el. 1926-ban tért vissza Erdélybe, ahol jelentős szerepet játszott az ottani irodalmi élet szervezésében: szerkesztette az Erdélyi Helikont, illusztrálta az Erdélyi Szépmíves Céh könyveit, anyagilag támogatta a kolozsvári Ellenzék című napilapot és a legnagyobb kisebbségi magyar nyomdavállalatot, a Minerva Rt-t. Az 1934-es Szegedi Szabadtéri Játékokon az ő rendezésében mutatták be Az ember tragédiáját.
A kötet szerepel a Magyar Ideiglenes Nemzetgyűlés által 1945/1946-ban összeállított "Fasiszta szellemű, antidemokratikus és szovjetellenes sajtótermékek I-IV." címmel megnevezett zárolt könyvek tételes és hivatalos listáján.
Előszó
Részlet a könyvből:
"Kilenc felé járt az idő. Hűvös novemberi este.
Néhány perccel előbb olyan volt a főváros képe, mint más háborús estéken; az utca ilyenkor a legcsöndesebb, a színházba vagy...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
"Kilenc felé járt az idő. Hűvös novemberi este.
Néhány perccel előbb olyan volt a főváros képe, mint más háborús estéken; az utca ilyenkor a legcsöndesebb, a színházba vagy vacsorára indulók eltűnése, az esti rikkancsok elnémulása után. A járdákon néhány megkésett ember haladt el, az úttesten árva konflisló fáradt patái csattogtak. Egyéb semmi."
Vissza