Dövényi Nagy Lajos: Vérben és vasban (Tiltólistás kötet)
Történeti regény
Szerző
Dövényi Nagy Lajos
Stádium Sajtóvállalat Rt.
(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 293 oldal
Sorozatcím: |
|
Kötetszám: |
|
Nyelv: |
Magyar
|
Méret: |
20 cm x 12 cm
|
ISBN: |
|
Aukció vége: |
2024-12-15 20:00
|
Aukciós tétel adatai
Budapest, [1941], Stádium Sajtóvállalat Részvénytársaság (Stádium Sajtóvállalat Rt., Bp.), 293 p.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Első kiadás. Vérben és vasban. Történeti regény. Írta: Dövényi Nagy Lajos.
A könyvet a Stádium Sajtóvállalat Rt. nyomtatta, Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerzője, Dövényi Nagy Lajos (Szihalom, 190. december 12. – Budapest, 1964. december) író, újságíró, rádióbemondó. 1938-tól a Magyar Rádió tudósítója és bemondója. Tudósított például az 1938-as budapesti Eucharisztikus világkongresszusról, valamint az első és második bécsi döntés révén visszatért országrészekre való bevonulásról. Marschalkó Lajos Tiszaeszlár – a magyar fajvédelem hőskora című tanulmánya alapján Patkós Györggyel egy dokumentumfilm forgatókönyvét írta meg a tiszaeszlári „rituális gyilkosságról”. 1939-től az Új Magyarság közölte folytatásokban Bolyongás Kazár földön című cikksorozatát, 1941-től pedig a Rajniss Ferenc alapította és szerkesztette Magyar Futárban jelent meg több elbeszélése, és a Tarnopolból indult el… című regénye, mely egy galíciai ortodox zsidó család fiúgyermekének, Brandstein Judának élettörténete a 19. század végétől az 1930-as évek derekáig. Bozóky Alajos és Vájta Ferenc politikai hetilapja, Az Ország is közölt tőle tárcákat, s ugyanitt jelent meg a cári Oroszország végnapjait, a Szovjet-Oroszország politikai viszonyait leleplező, könyv alakban szintén kiadatlan regénysorozata, a Kaganovicsok. (Már megjelent kiadásban, a Gede Testvérek gondozásában.) Tárcáival és elbeszéléseivel éppoly népszerűségre tett szert, mint regényeivel. Hortobágyi Jenő Keresztény Magyar Közéleti Almanachja így méltatta 1940-ben: „Mint író, egyik legzamatosabb magyarságú és nagy közkedveltségnek örvendő szereplője a magyar írótársadalomnak.” Könyveit az Ideiglenes Nemzeti Kormány 530/1945. M. E. számú rendelete bezúzásra ítélte. Aki nem szolgáltatta be könyveit, „kihágást” követett el: „nyolcezer pengőig terjedő” pénzbüntetésben és „háború idején hat hónapig terjedő elzárás”-ban részesült. 1945-ben vidéken bujkált, de elfogták. A Népbíróságok Országos Tanácsa (NOT), a második világháború alatti tevékenységéért és írásaiért 1945. október 13-án kötél általi halálra ítélte. Az indoklás szerint „háborús főbűnös” volt. Kegyelmi kérését a NOT elutasította, majd 1945. november 28-án megerősítette a halálos ítéletet. Veres Péter közbenjárására azonban 1946. január 7-én „államelnöki kegyelemben” részesült, így életfogytiglani börtönre, kényszermunkára módosult a halálbüntetés.
A kötet szerepel a Magyar Ideiglenes Nemzetgyűlés által 1945/1946-ban összeállított „Fasiszta szellemű, antidemokratikus és szovjetellenes sajtótermékek I-IV.” címmel megnevezett zárolt könyvek tételes és hivatalos listáján.
Előszó
Részlet a könyvből:
Fehér, tüzes golyó a nap, s mozdulatlanul áll az égen, éppen delelőn. A fáknak nincsen árnyéka, a bástya se ád most semmi hűst, hiába húzódnak tövébe az emberek. De a...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
Fehér, tüzes golyó a nap, s mozdulatlanul áll az égen, éppen delelőn. A fáknak nincsen árnyéka, a bástya se ád most semmi hűst, hiába húzódnak tövébe az emberek. De a toronyban a vastag falak állják a kánikulát, s a keskeny ablakok csak annyit engednek be a hőségből, hogy aki ott tanyázik, nem didereg, s fényt is, amennyitől nem kell már éppen vakoskodnia. Légy zümmög a világosságban; a ragyogó, aranyszínű porszemek közt táncol, s a porta ezt a legyet bámulgatja unalmában. Kerecsenytollas süvege homlokára taszítva, veres dolmánja végig kigombolva, így ül a lócán. Mellette a kardja, meg egy muskéta. Olykor lepillant az útra, amelyik a kapubolt alól kanyarodik elő, s viszen lefelé, a meredek fal tövében éppen az új kapuhoz. Árnyékos lőrések nagy szája ásít erre az útra és a lőrésekben hosszúcsövű ágyúk guggolnak. Az alsó kapunál is porta áll, a felvonóhíd innenső oldalán: erősen vigyázzák a várat.
A veresdolmános őr gondja, hogy mennél messzebbre lásson, mert a Varkoch-kapu zömök tornya legmagasabb, s innét épp úgy nézheti az almagyári templom ajtaján bemenő papot, mint a felnémeti völgy szürkén kanyargó útját. S láthatja azt is, ha azon akár lovas, akár gyalogember, vagy bitangoló jószág mozdul.
De most az út üres...
Vissza