Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Vas Gereben munkáinak együttes képes kiadása 1-10. (különálló egységes kötetekben) Sajtó alá rendezte: Dr. Váli Béla és Dr. Sziklay János. Teljes sorozat.
1. kötet: A régi jó idők regénye. Vas Gereben fekete-fehér, hártyapapírral védett portréjával illusztrált kiadás. A hátlap foltos. Budapest, é. n., Méhner Vilmos, 518 p. + [1] p. + [1] t., ill.
2. kötet: Nagy idők, nagy emberek. Magyar korrajz. Budapest, 1886, Méhner Vilmos, XVI p. + 506 p. + [1] p., ill.
3. kötet: A pörös atyafiak. Regény. Egy lap vágáshibás. Budapest, 1886, Méhner Vilmos, 462 p., ill.
4. kötet: A nemzet napszámosai. Magyar korrajz. Budapest, 1886, Méhner Vilmos, 485 p. + [2] p., ill.
5. kötet: Egy alispán. Magyar korrajz. Budapest, 1886, Méhner Vilmos, 491 p. + [2] p., ill.
6. kötet: Garasos arisztokraczia. Regény. Budapest, 1887, Méhner Vilmos, 467 p. + [2] p., ill.
7. kötet: Tekintetes urak. Regény. Budapest, 1887, Méhner Vilmos, 491 p. + [2] p., ill.
8. kötet: Jurátusélet. Korrajz. Budapest, 1887, Méhner Vilmos, 483 p. + [2] p., ill.
9. kötet: Életunt ember. Regény. Budapest, 1888, Méhner Vilmos, 486 p. + [1] p., ill.
10. kötet: Dixi. Korrajz. Budapest, 1888, Méhner Vilmos, 502 p. + [1] p., ill.
Gyulay László szöveg közti, fekete-fehér rajzaival illusztrált, valamint tartalomjegyzékkel kiegészített kötetek. A címfedeleket tervezte az Aufrecht és Goldschmied Budapesten, valamint rajtuk a Vas Gereben összes munkái sorozatcim szerepel. Az összes előlapon tulajdonosi bélyegzés, a 7-10. kötetek címlapján tollal írt tulajdonosi bejegyzés látható. A köteteket Rudnyánszky A. Könyvnyomdája nyomtatta és Gottermayer N. könyvkötő kötötte, Budapesten.
Kiadói egészvászon Gottermayer díszkötésben lévő példány, aranyozott feliratozású, színes illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású, díszes könyvgerinccel, mintás, kiadói előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A szerző, Vas Gereben /szül. Radákovits József/ (Fürged, 1823. április 7. – Bécs, 1868. január 26.) ügyvéd, hírlapíró, író. Jogi tanulmányokat végzett, első írásai az 1840-es évek elején jelentek meg. Sajátos stílusa, tréfás, élcelődő modora kedvező visszhangra lelt. Ekkor kapta a Vas Gereben nevet is, amelyet aztán kizárólagosan használt. 1846-ban Pestre ment, számos pesti lapban publikált (pl.: Pesti Divatlap, Életképek, Jelenkor). A szabadságharc bukása után bujdosni kényszerült, majd a Falusi esték és a Nép barátja c. lapok szerkesztője lett. Népies életképei, szatirikus jellemrajzai és anekdotái révén a 19. század közepének egyik legnépszerűbb szerzője volt Jókai Mór mellett.
Előszó
Részlet az 1. kötetből:
Ugy fekszik ott Tihany a Balatonban, mintha a Bakony a vízbe tartaná a lábát; csakhogy az már régen ott van, be is gyöpösödött, a hol fölverhette a fű; mert biz ott olyan kemény is akad, hogy a szikrát a taplóba üthetnénk.
Régi már a hire a tihanyi révnek, s akkor is megvolt már, mikor ez a mi dolgunk kezdődött, s a tihanyi parton egy szűkes tanyában éppen annyi helye maradt a révésznek, hogy ő maga leányával belefért a házba.
Nem mondom, ha a leány feleség lett volna, hogy a falat kijebb nem tolná; mert van olyan asszony elég, kinek nemhogy a szájában férne meg a nyelve, de sőt a házkeritésen is túlér; de így, a hogy mondám: az öreg révész lányával meglelte a helyét.
Vissza