Témakörök



Lezárt aukciók


Pogány József: Mosolygó közigazgatás (Mühlbeck Károly rajzaival illusztrált kötet.)

Szerző
Pogány József
Grafikus
Mühlbeck Károly
Szerzői kiadás (Budapest) ,
Könyvkötői kemény papírkötés , 172 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 23 cm x 15 cm
ISBN:
Aukció vége:
2024-12-15 20:30

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1934, A szerző kiadása (Magyar Távirati Iroda Rt. Nyomdája, Bp.), 172 p., ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első kiadás. Mosolygó közigazgatás. Írta: Pogány József.
Mühlbeck Károly szöveg közti, fekete-fehér rajzaival illusztrált, valamint szerzői előszóval kiegészített kötet. A kiadói címfedélen és címlapon tollal írt tulajdonosi bejegyzés látható. Nyomtatta a Magyar Távirati Iroda Rt. Nyomdája, Budapesten.
Könyvkötői kemény papírkötésben lévő példány, feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, új előzéklapokkal, a feliratozott, illusztrált, kiadói címfedél megtartásával, néhány oldalon ceruzás jelöléssel és aláhúzással, hiánytalan állapotban.
"...A közigazgatási élet óriási területein előfordult apró, mulatságos eseteket gyűjtötte vaskos kötetbe a fenti cím alatt Pogány József dr. Abból a súrlódásból, amely a kissé túlkapó bürokrácia és a megrendszabályozást tűrni nem igen akaró polgár között a mindennapos életben gyakran előfordul, nem egyszer félszeg, sőt fonák helyzet keletkezik, amint az érdektelen harmadik komikusnak talál..." - (Ujság, 1934. június 10./10. évfolyam/129. szám).
A szerző, Pogány József (Budapest, 1886. november 8. – Moszkva, 1938. február 8.) politikus, újságíró, irodalomkritikus, a Magyarországi Tanácsköztársaság egyik népbiztosa. Kiterjedt publicisztikai és kritikai tevékenységet folytatott, mint a Világ, a Friss Újság, majd a Népszava munkatársa. Szerkesztette a Világkönyvtár c. sorozatot. 1916-tól haditudósítóként működött, majd részt vett az 1918. októberi polgári demokratikus forradalom előkészítésében. A Károlyi- és Berinkey-kormány idején a Katonatanács elnökeként, a Tanácsköztársaság alatt pedig hadügyi, külügyi, végül közoktatásügyi népbiztosként tevékenykedett. Később Bécsbe, majd Moszkvába emigrált, ahol 1929 után az SZU Tervhivatala igazgatóságának tagja volt.

Előszó

Az a nagy terület, amelyen élünk, mozgunk, amelynek szabályai, korlátai és parancsai irányítják cselekedeteinket, amelynek útjai tilalomfákkal, engedélyekkel és rendeletekkel vannak kijelölve - ez... Tovább

Előszó

Az a nagy terület, amelyen élünk, mozgunk, amelynek szabályai, korlátai és parancsai irányítják cselekedeteinket, amelynek útjai tilalomfákkal, engedélyekkel és rendeletekkel vannak kijelölve - ez a közigazgatás. Ezen a nagy, komoly területeit, bármilyen ridegnek és sivárnak látszik is talaja, mégis megterem a humor virága. Miből áll elő általában a száraz hivatalos élet humora? Elsősorban a sokat emlegetett bürokrácia elfajulásából, másodsorban a rendeleteknek az életbe való átvitelénél, azok végrehajtásánál, midőn a törvényes rendelkezés szembe kerül az egyénnel. A magánélet bárminemű szabályozásánál hajlamosak vagyunk arra, hogy abból „viccet" csináljunk. Az emberek szeretik túltenni magukat a szabályokon, tehát vagy azok megkerülésével, vagy ha ez nem sikerül, azok tűrésénél elégtétélként legalább tréfát űznek velük. De leginkább ott terem meg a közigazgatás humora, ahol az egyszerűbb gondolkodású, a hivatalos életre nem nevelt, de ilyent ellátó embereknek van intézkedési joga. (Rendőr, kisbíró, halottkém.) A komoly hivataloskodás közben bizony nem csoda, ha ezeknek tetteiben, intézkedéseiben vagy írásaiban önként születik meg a mosoly. De a legnagyobb tréfacsináló maga az élet, annak számtalan változata. Ma a sok ügyes-bajos ember és a sok-sok hivatal állandó harca - mikor alig van lehetőség arra, hogy utunk ne vezessen valamely hivatalos szobán keresztül, - régebben pedig az újszerűség, mikor a magyar ember először találkozott adóhivatallal, pénzügyőrrel, végrehajtóval. Sok ideig a falusi községháza volt a közigazgatási humor főfészke. A községi jegyzőket a városi ember csak a „Peleskei Nótárius"-ból ismerte. Még ma is sok pesti ember van, aki nem látott még eleven községi jegyzőt, csak annyit hallott róluk, hogy falun élő hivatalos emberek, amellett vadászni szoktak és tarokkozni tudnak. Sok magánhumorista élt a községháza és a jegyzőkre többnyire mondvacsinált, úgynevezett jó vidéki humorból. Kedvenc anekdótatárgy volt a régi vármegyei élet is, mikor a nagytekintélyű, hatalmas alispán, a gondtalan négylovas megyebéli urak, a jókedvű, víg szolgabírák zavartalan, nyugodt élete sok-sok kedves esetet termelt ki. Ugyancsak kitűnő talaj a bírósági, különösen kihágási vagy mezőrendőri ügyek tárgyalása, ahol a vádlott agyafurtsága vagy akasztófahumora termi a jó eseteket. Vissza
Tétel sorszám:
324

Kikiáltási ár:
7.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Aktuális ár:
7.000 Ft Licitek száma: 1



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!