Aukciós tétel adatai
Brassó-[Budapest], 1903 - é. n., Herz-féle Könyvnyomda - A szerzők kiadása, 140 p. + [4] t., ill.; 61 p.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Két mű egy könyvben:
1.) Első kiadás. A hétfalusi csángók a multban és jelenben. Írta: Kolumbán Lajos.
Brassó, 1903, Herz-féle Könyvnyomda, 140 p. + [4] t., ill.
Négy fekete-fehér képtáblával és egy oldalszámozáson belüli címlapképpel (Kaposi Molnár Viktor vallás- és közoktatásügyi államtitkár portréja).
"[A] szerző kimerítő, aprólékos képet nyújt e román, szász, valamint az ősi székely népszokások és nyelvek keveredéséből előálló ethnikai individuumokról; a népszokások oly gazdag változatáról számol be [...], hogy műve az összehasonlító etnográfia szempontjából forrásműnek fog szolgálni. E tekintetben a csángóság a bölcsőtől a sírig oly gazdag, amire példát a civilizáció hullámainak kitett vidékek népe között hiába keresnénk." (Polgári Iskolai Közlöny, 1904/1. sz., 41.)
2.) Első kiadás. A székelyek őstörténete. Írták: Fülöp Kálmán és Ács Albert.
[Budapest], é. n., A szerzők kiadása, 61 p.
Tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta a Bányai és Várkonyi Könyvnyomdai Műintézet, Budapesten.
"Nem fogjuk elvezetni az olvasót sem Ázsia végtelen pusztáiba, a húnok, avarok, kúnok, bolgárok és más törökfajú népek őshazájába, de nem fogjuk elvezetni az olvasóinkat [...] semmiféle más, egykor létezett, vagy akár most is létező népnek őskorába sem. A székelység legrégibb történetével kapcsolatban csak olyan adatokkal fogunk foglalkozni, melyeket a modern történetírás elérhetővé tesz számunkra." – fogalmaznak művük bevezetésében a szerzők.
Könyvkötői varrott kemény kötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, üres hátlappal, későbbi előzéklapokkal, hiánytalan állapotban.
Előszó
Részlet az I. mű előszavából:
Hét éávvel ezelőtt jártam először a brassómegyei csángó falukban.
Akkor csak futólagosan pillantottam meg e falukat s a bennök lakó csángó magyarság életét, de az első látás hatása szivemben megrögződött, visszavágytam közéjük.
A mindeneket intéző Isten ujjai úgy fonták életem fonalát, hogy vágyam teljesült s alkalmam lehetett magyar testvéreim között éveken át több időt töltenem.
Ez idő alatt nem kerülte el figyelmemet a csángómagyarság sajátságos élete. Érdeklődéssel ragadtam meg minden alkalmat, hogy e nép multját és jelenét minél tüzetesebben megismerhessem.
Amazt kutattam, emezt pedig közvetlenül szemléltem meg, élete különféle viszontagságaiban.
Kutatásaim közben felhasználtam a már történeti tényekül elfogadható adatokat is, milyeneket találtam Kállay: Krónikájában, Br. Orbán Balázs: "Barczasági magyar faluk leirásában"; Pávay Elek: "A hajdani törcsvári uradalom jogi állapotjához" irt ismertetésében; Józsa Mihály "Brassó vármegye magyar iskoláinak monografiája" c. művében és ugyancsak Józsa Mihály: "Emlékezés K. Molnár Viktorra" c. könyvében.
Vissza