Témakörök



Lezárt aukciók


Vámbéry Ármin: A magyarok eredete

Ethnologiai tanulmány

Szerző
Vámbéry Ármin
Magyar Tudományos Akadémia Könyvkiadó-Hivatala (Budapest) ,
Korabeli félvászon kötés , 527 oldal
Sorozatcím: A Magyar Tudományos Akadémia Könyvkiadóvállalata
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 19 cm x 13 cm
ISBN:
Aukció vége:
2024-12-15 20:40

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1882, Magyar Tudományos Akadémia Könyvkiadó-Hivatala (Franklin-Társulat Nyomdája, Bp.), XV p. + [3] p. + 527 p.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első kiadás. A Magyar Tudományos Akadémia Könyvkiadó-Vállalata kiadványai (számjelzés nélkül). A magyarok eredete. Ethnologiai tanulmány. Írta: Vámbéry Ármin.
Tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája, Budapesten. Az első előzéken, az előlapon és a címlapon régi tulajdonosi bélyegzések, az előlapon további ceruzás bejegyzés látható.
Korabeli félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, márványozott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, színes előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője: Vámbéry Ármin (Szentgyörgy, 1832. március 19. – Budapest, 1913. szeptember 15.) magyar orientalista, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja. Már gyermekként rendkívüli nyelvtehetséggel bírt, tizenhat éves korára az anyanyelvén kívül folyékonyan beszélt héberül, latinul, franciául és németül, miközben tanulta az angolt, a skandináv nyelveket, az oroszt, a szerbet és más szláv nyelveket. Tanulmányai során megismerkedett a török irodalommal, ami erősen felkeltette érdeklődését a török kultúra és nyelv iránt is. 1861-ben az MTA támogatásával indult Ázsiába, hogy a magyarok nyomai után kutasson, ahonnan 1864-ben tért vissza. Később a budapesti egyetemen lett a keleti nyelvek tanára és a világ első turkológiai tanszékének alapítója. Vámbéry Kőrösi Csoma Sándorhoz és másokhoz hasonlóan Ázsiában vélte fellelhetni a magyarok eredetét, és kitartott amellett, hogy a türk népekkel állunk legszorosabb rokonságban.

Előszó

Az érdeklődés, mely a magyarok eredetének történetéhez fűződik, épen olyan régi egész Európában, mint maga ez a nemzet. Mint az Ázsiából kiözönlő néptenger utolsó hulláma, a magyarok is, a hunokhoz... Tovább

Előszó

Az érdeklődés, mely a magyarok eredetének történetéhez fűződik, épen olyan régi egész Európában, mint maga ez a nemzet. Mint az Ázsiából kiözönlő néptenger utolsó hulláma, a magyarok is, a hunokhoz hasonlóan, már délkeleti Európában való elsö megjelenésökkel, az eredetök és származásuk iránti kiváncsiságot olyan mértékben ébresztették föl, a milyenben külsöségök, magaviseletök és harczias szellemök Pannónia és a szomszéd tartományok akkori lakóiban félelmet és borzalmat gerjesztettek. Minthogy azon különböző népelemek, melyek őket megelőztek, szinten a távol keletről törtek elő, ezért megelégedtek azzal, hogy a magyarok vándorlásának kezdő pontját is oda helyezzék; és mivel szokásaiknak egyes vonásaival és physikai jellegökkel a görögöknek a skythákról s a byzancziaknak a hunokról adott silány és bizonytalan leírásai megegyeztek: ezért majd ez utóbbiakkal azonosították, majd ezek egyenes utódainak állították őket. Bővebb geo- és ethnographiai részleteket a keresztény művelődés ama sötét korszakából nem is lehetett várnunk. Mikor pedig e jövevényeket a Duna és Tisza mellett a kereszténység közös köteléke, társadalmi és állami tekintetben, nyugot többi népeihez csatolta: akkor az ázsiai eredetökről való tudat csak mint halvány reminiscentia maradt még fenn, mert a nemzeti egyediséggel a hit ama korszakában épen oly kevessé törődött Európa, mint példáúl a mai moszlim Ázsia, a hol az iszlamnak befolyása alatt, a nemzeti elkülönödés - nyelv-, színezet- és származásbeli különbség daczára - csak alig állhat fenn, mert a hit a nemzetiség helyére lépett. Vissza

Tartalom

Előszó IX

I. Történeti bizonyítékok.
I. Skytbák és sakák, vagy az ókor állítólagos törökjei 3
II. A húnok és avarok 24
III. A hun-avar személynevekről 33
IV. A bolgárok 48
V. A khazarok 63
VI. A besenyők 79
VII. A magyarok arab kútfők nyomán 104
VIII. A magyarok byzanczi kútfők nyomán 117
IX. A magyarok hazai krónikák nyomán 147
X. Áttekintés 182

II. Művelődési mozzanatok.
A művelődés mozzanatai. Bevezetés 203
1. Állatok 208
2. A növényország 221
3. Lakás, ruha és házi eszközök 225
4. Háború és fegyver 241
5. A család 260
6. Az alkotmány 269
7. A világ és a mindennapi élet 279
8. A vallás 299
9. A kulturszók tanúbizonysága 334
10. A szláv, persa és finn-ugor kulturszókról 346
Befejező megjegyzések 362

Mellékletek.
A) Hún-avar szó- és névlajstrom 415
B) Bolgár szó- és névlajstrom 428
C) Khazar szó- és névlajstrom 437
D) Besenyő szó-és névlajstrom 442
A nyelv tanúsága.
A) A nyelv mint osztályozási eszköz 451
B) Hangtan, alak és szókincs 461
C) A magyar-török nyelvviszonyról általában 487
A török-tatár nép. (Ethnographiai vázlat.) 506
A délkeleti törökök 511
A kirgizek 512
A turkománok 514
A kara-kalpakok 514
Az özbégek 515
A kipcsakok 516
A kuramák 516
A szártok 517
A baskirok 518
A tatárok 519
Nogai és krimi tatárok 520
A csuvasok 522
A kumükok 523
A Kaukázuson túli törökök 523
Az iráni törökök 524
Az oszmánok 525 Vissza
Tétel sorszám:
406

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Aktuális ár:
9.900 Ft Licitek száma: 9



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!