Témakörök



Lezárt aukciók


Csánky Miklós: A szepesi és sárosi táblaképfestészet 1460-ig (Hoffmann Edithnek dedikált példány)

Az emlékanyag lajstromával és képes bemutatásával

Szerző
Csánky Miklós
Szerzői kiadás (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 70 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 26 cm x 19 cm
ISBN:
Aukció vége:
2024-12-15 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1938, k. n. (Athenaeum, Bp.), 50 p. + [2] p. + [9] t., ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. A budapesti Királyi Magyar Pázmány Péter Tudományegyetem Művészettörténeti és Keresztényrégészeti Intézetének dolgozatai, no.: 50. sz. A szepesi és sárosi táblaképfestészet 1460-ig. Az emlékanyag lajstromával és képes bemutatásával. Írta: Csánky Miklós.
A címlapon a szerző, Csánky Miklós tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "dr. Hoffmann Edith Őméltóságának őszinte tisztelettel Csánky Miklós".
A dedikáció címzettje: Hoffmann Edith (1888-1945) művészettörténész, muzeológus. 1913-21-ig a Szépművészeti Múzeum Grafikai Osztályának őre, 1921-36-ig a Grafikai Osztály osztályvezetője, 1936-45-ig múzeumi igazgató-őre. Az 1920-30-as években testvérével és sógorával közös lakása a kulturális élet nevezetes szereplőinek (pl.: Babits, Kosztolányi, Török Sophie, Sík Sándor, stb.) rendszeres találkozóhelye volt.
9 kétoldalas képtáblán 25 számozott, fekete-fehér reprodukcióval, valamint néhány oldalszámozáson belüli, fekete-fehér képpel illusztrált kiadvány. Nyomtatta az Athenaeum Rt., Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, ceruzával feliratozott könyvgerinccel, nyomdai emblémás hátlappal, néhány lapon ceruzás széljegyzetekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Csánky Miklós (1914-?) művészettörténész, múzeumi tisztviselő, Csánky Dénesnek, a Szépművészeti Múzeum igazgatójának a fia. A szepesi és sárosi táblaképfestészet 1460-ig c. könyvéről a következőket írták a Nemzeti Ujságban:
"[T]éved, aki azt hiszi, hogy Csánky Miklós kutatása eredményeihez tudálékos elvontsággal, száraz fejtegetésekkel vezet el bennünket. Ez a fiatal tudós olyan hévvel merül el tárgyában, úgy átérzi a középkor szellemiségének hatalmasan feszülő erejét, hogy mondanivalóit is szenvedély fűti át. Stílusa csupa színesség, polemikus él és izgalmas érdekesség. [...] Ilyen lelkesen átérzett szavakban tárja elénk Csánky Miklós a helyszínt, a kort, a korábbi tudományos eredményeket, a később támadt kételyeket, hogy végül megállapítsa felvidéki késő-gótikus festészetünknek a középeurópai művészetben elfoglalt helyét és rangját." (Nemzeti Ujság, 1938/165. sz., 23.)

Előszó

Három évtizede annak, hogy a régi magyar művészet nagyérdemű búvára, Divald Kornél, hosszú évek lankadatlan felvidéki kutatásainak eredményeként életének főművével ajándékozta meg a magyar mult... Tovább

Előszó

Három évtizede annak, hogy a régi magyar művészet nagyérdemű búvára, Divald Kornél, hosszú évek lankadatlan felvidéki kutatásainak eredményeként életének főművével ajándékozta meg a magyar mult rajongóit, a Szepesség művészeti emlékeinek trilógiájával. E három röpke évtized szövevényes távlatában nemcsak a történelmi események száguldottak tova, szinte egy évszázad kereteit is kitöltő gazdagsággal, hanem a művészettörténet tudománya is jelentékenyen fejlődött. Az új meglátásokban, ismeretekben és módszerekben a kutatások nyomán a középkor művészetének képzeletben páratlan, krisztusi hitében oly egységes és zárt világa egyre tisztábban bontakozik ki előttünk. A valóság keresésének és művészi átérzésének e szinte metafizikus küzdelmét a név szerint ismert titánok mellett a névtelenek százai vívják meg. Az így kialakult keresztény művészi közösség ereje kelti életre a régi magyar művészet gazdag világát, ad lendületet egyéni formanyelvének kialakítására és teszi a magyarságot az egyetemes európai művészi kultúra részesévé. A magyar művészi mult iránti nagy rajongás, a Felvidék névtelen primitívjeinek ösztönös szeretete vezethette Divald Kornélt is a nagy türelmet igénylő anyaggyüjtés fáradságos munkájában. Vissza

Fülszöveg

Részlet a műből:

I. A felvidéki táblaképfestészet kezdetei

Táblaképfestészetünk kialakulásának vizsgálatában az újabb magyar művészettörténeti kutatás a báti... Tovább

Fülszöveg

Részlet a műből:

I. A felvidéki táblaképfestészet kezdetei

Táblaképfestészetünk kialakulásának vizsgálatában az újabb magyar művészettörténeti kutatás a báti oltártöredéket (Esztergom, Keresztény Múzeum) állította be a fejlődés legrégibb fennmaradt emlékének, és a XIV. század végére keltezve sienai igazodást, nevezetesen Simone Martini hatását hangsúlyozta. A kétségtelenül érdekes táblára a német kutató, Ludwig Baldass is felfigyelt és azt a XV. század harmincas éveiben reprezentáns nürnbergi festő, az ú. n. Deocarus-oltár mesterének oeuvrejébe sorozta. Közvetlen analógiául a Katalin-oltár töredékeit hozta fel, kiemelvén, hogy nemcsak az egyes formai részletek, a kezek, szemek, hajkezelés stb. megoldása azonos, hhanem a típusok és mozdulatok "még erősebb összefüggést mutatnak" a nürnbergi festészet egyik koraibb emlékével, az Imhoff-oltár Mária koronázásával.
Baldass a báti töredéket két összetartozó táblának nézte, az egyik jelenetről pedig azt írja, hogy a "szobában egy királyleány ül és egy ifjú kerek arcképét szemléli, tehát nyilvánvalóan a neki szánt vőlegényéét". Az első publikáció alkalmával azonban már tisztázódott, hogy a királyleány sajátmagát nézi az ékkövekkel kirakott kerek tükörben. Továbbá hangsúlyozni kívánjuk, hogy a töredék egy oltárszárny alsó vagy felső, megcsonkított, de mindig egy táblát alkotó kettős képe és nyilván egy nagyobb oltárból, valószínűleg az elpusztult egykori báti főoltárból származik. A képek tárgyához fűzött több kombináció után legutóbb Pigler Andornak olasz és német analógiával támogatott meghatározása (jelenetek Alexandriai Szt. Katalin legendájából) látszólag a végleges megoldást jelentette. Bát, mint ismeretes, bányásztelep volt és ezzel Alexandriai Szt. Katalin tisztelete helyi magyarázatot is nyerhetne. Vissza
Tétel sorszám:
068

Kikiáltási ár:
5.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Aktuális ár:
5.100 Ft Licitek száma: 1



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!