Témakörök



Lezárt aukciók


Bobula Ida, Dr.: A nő a XVIII. század magyar társadalmában (Horváth Barnának dedikált példány)

Szerző
Dr. Bobula Ida
Magyar Társadalomtudományi Társaság (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 199 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 25 cm x 18 cm
ISBN:
Aukció vége:
2024-12-15 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1933, Magyar Társadalomtudományi Társulat (Kertész József Könyvnyomdája, Karcag), 199 p.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. A nő a XVIII. század magyar társadalmában. Írta: Bobula Ida Dr.
A címlapon a szerző, Bobula Ida tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Horváth Barnának – régi igaz barátsággal Bobula Ida. Budapest, 1933. dec. 24."
A dedikáció címzettje: Horváth Barna (1896-1973) jogtudós, jogfilozófus, jogszociológus, az MTA levelező tagja. 1929-től a szegedi, majd 1940-45-ig a kolozsvári egyetemen jogbölcselet tanára volt. 1949-ben az USA-ba emigrált.
Kötetvégi tartalomjegyzékkel. Nyomtatta Kertész József Könyvnyomdája, Karcagon.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Bobula Ida (Budapest, 1900. február 27. – Gaffney, 1981. október 24.) történész, tanár. Elsősorban a sumer-magyar nyelvrokonság elméletét támogató kutatásai ismertek, Badiny Jós Ferenc mellett ezen témakör egyik legjelentősebb alkotója. Költőként indult (első önálló kötete 1920-ban jelent meg), majd a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen doktorált történettudományból. Később az Egyesült Államokban folytatta tanulmányait. 1929-ben érkezett vissza a magyar fővárosba, ahol pedagógusként helyezkedett el. 1947-ben az USA-ba emigrált. Itt eleinte a New Yersey's Woman College-ban, majd a Kongresszusi Könyvtárban dolgozott. Később történelmet és szociológiát oktatott a dél-karolinai Limestone College-ban. 1955-1957-ben a magyar menekültprogram igazgatója volt Philadelphiában. A sumer-magyar nyelvrokonság kérdése könyvtári munkássága alatt került érdeklődése középpontjába. Kilenc, javarészt angol nyelvű kötetben foglalkozott elmélete kifejtésével.

Előszó

A magyar nők összefoglaló történelme még megíratlan. Annak előkészítéséhez szeretnék hozzájárulni a jelen tanulmánynyal. Más országokban számos könyv jelent meg, mely a nők helyzete szempontjából... Tovább

Előszó

A magyar nők összefoglaló történelme még megíratlan. Annak előkészítéséhez szeretnék hozzájárulni a jelen tanulmánynyal. Más országokban számos könyv jelent meg, mely a nők helyzete szempontjából vizsgálja a történelmet; de a mi történetíróink között nem akadt, aki ilyen irányú nagyobb munkára vállalkozott volna. A külföldi összefoglaló művek szerzői pedig, Meiners, Gide, Letourneau, Butler, Johnson, Strachey, Lange és Bäumer, akár a női jogokról, akár a nők helyzetéről vagy a nőmozgalmak történetéről írnak, egyben megegyeznek: nem vesznek tudomást arról, hogy egy, a Duna partján élő kis szittya nemzet története, éppen a nők helyzete szempontjából, rendkívül figyelemreméltó sajátságokról és a maga nemében egyedülálló kultúráról tesz tanúságot. A magyar történelemkönyvek itt-ott megemlékeznek egy-egy nőről, de a nők ügyét egységesen nem tárgyalják. Pedig az eredmény a nagy magyar per fegyvertárába való lenne. Ha nemcsak állító mondatban fogjuk odavetni, hogy a magyar ember erősen tiszteli a nőket, hanem cáfolhatatlanúl bebizonyítjuk, hogy a magyarság ősi kultúrájának volt alapvető eleme az intézményekben és a valóságos életformákban megnyilvánuló nőtisztelet, amit csak a zivataros századokban erőre kapó idegen befolyás tudott ideig-óráig elfojtani, ezzel sokat nyerhetünk a nyugati kultúrnépek, különösen a nemzetközi viszonylatban hangadó angolszászok szemében, akik nemzetek kultúráját egyebek közt a nő által elfoglalt helyzettel is mérik. Bizonyítékaink még nincsenek használható formában összeszedve, szerte hevernek a magyar történelem forrásanyagában. Egy-egy részletre vonatkozólag történtek kísérletek, így sok értekezés jelent meg a nők jogáról Magyarországon, Cserei tizennyolcadik századi munkájától kezdve egészen Máday dr. szélesebb megalapozású könyvéig. Vissza

Tartalom

Előszó 3

I. rész. A magyar nő a század elején
1. A jogi helyzet 9
2. A nő a családban 32
3. A női munka gazdasági jelentősége 43
4. A nő a társaséletben és közfelfogásban 51

II. rész. A nyugateurópai galantéria
1. A galantéria keletkezése 61
2. A galantéria elfajulása 67
3. Az új áramlat elterjedése 74
4. A galantéria Bécsben 81

III. rész. Változások Magyarországon
1. A nyugati szellem útja 96
2. A művelődés 108
3. Az új nőtipus 125
4. A reakció 135

IV. rész. Az új eszmék hatása
1. Nők a 90-es évek közéletében 146
2. Asszonysors a század végén 154
3. A nép asszonyai 164
4. Nők a szellemi életben 169

Eredmények 181
Idézett művek 187 Vissza
Tétel sorszám:
046

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Aktuális ár:
12.500 Ft Licitek száma: 4



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!