Bobula Ida, Dr.: A nő a XVIII. század magyar társadalmában (Horváth Barnának dedikált példány)
Szerző
Dr. Bobula Ida
Magyar Társadalomtudományi Társaság(Budapest)
,
Kiadói varrott papírkötés
, 199 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv:
Magyar
Méret:
25 cm x 18 cm
ISBN:
Aukció vége:
2024-12-15 20:00
Aukciós tétel adatai
Budapest, 1933, Magyar Társadalomtudományi Társulat (Kertész József Könyvnyomdája, Karcag), 199 p.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Szerző által dedikált példány.Első kiadás. A nő a XVIII. század magyar társadalmában. Írta: Bobula Ida Dr. A címlapon a szerző, Bobula Ida tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Horváth Barnának – régi igaz barátsággal Bobula Ida. Budapest, 1933. dec. 24." A dedikáció címzettje: Horváth Barna (1896-1973) jogtudós, jogfilozófus, jogszociológus, az MTA levelező tagja. 1929-től a szegedi, majd 1940-45-ig a kolozsvári egyetemen jogbölcselet tanára volt. 1949-ben az USA-ba emigrált.
Kötetvégi tartalomjegyzékkel. Nyomtatta Kertész József Könyvnyomdája, Karcagon.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Bobula Ida (Budapest, 1900. február 27. – Gaffney, 1981. október 24.) történész, tanár. Elsősorban a sumer-magyar nyelvrokonság elméletét támogató kutatásai ismertek, Badiny Jós Ferenc mellett ezen témakör egyik legjelentősebb alkotója. Költőként indult (első önálló kötete 1920-ban jelent meg), majd a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen doktorált történettudományból. Később az Egyesült Államokban folytatta tanulmányait. 1929-ben érkezett vissza a magyar fővárosba, ahol pedagógusként helyezkedett el. 1947-ben az USA-ba emigrált. Itt eleinte a New Yersey's Woman College-ban, majd a Kongresszusi Könyvtárban dolgozott. Később történelmet és szociológiát oktatott a dél-karolinai Limestone College-ban. 1955-1957-ben a magyar menekültprogram igazgatója volt Philadelphiában. A sumer-magyar nyelvrokonság kérdése könyvtári munkássága alatt került érdeklődése középpontjába. Kilenc, javarészt angol nyelvű kötetben foglalkozott elmélete kifejtésével.
Előszó
A magyar nők összefoglaló történelme még megíratlan. Annak előkészítéséhez szeretnék hozzájárulni a jelen tanulmánynyal. Más országokban számos könyv jelent meg, mely a nők helyzete szempontjából...
Tovább
Előszó
A magyar nők összefoglaló történelme még megíratlan. Annak előkészítéséhez szeretnék hozzájárulni a jelen tanulmánynyal. Más országokban számos könyv jelent meg, mely a nők helyzete szempontjából vizsgálja a történelmet; de a mi történetíróink között nem akadt, aki ilyen irányú nagyobb munkára vállalkozott volna. A külföldi összefoglaló művek szerzői pedig, Meiners, Gide, Letourneau, Butler, Johnson, Strachey, Lange és Bäumer, akár a női jogokról, akár a nők helyzetéről vagy a nőmozgalmak történetéről írnak, egyben megegyeznek: nem vesznek tudomást arról, hogy egy, a Duna partján élő kis szittya nemzet története, éppen a nők helyzete szempontjából, rendkívül figyelemreméltó sajátságokról és a maga nemében egyedülálló kultúráról tesz tanúságot.
A magyar történelemkönyvek itt-ott megemlékeznek egy-egy nőről, de a nők ügyét egységesen nem tárgyalják. Pedig az eredmény a nagy magyar per fegyvertárába való lenne. Ha nemcsak állító mondatban fogjuk odavetni, hogy a magyar ember erősen tiszteli a nőket, hanem cáfolhatatlanúl bebizonyítjuk, hogy a magyarság ősi kultúrájának volt alapvető eleme az intézményekben és a valóságos életformákban megnyilvánuló nőtisztelet, amit csak a zivataros századokban erőre kapó idegen befolyás tudott ideig-óráig elfojtani, ezzel sokat nyerhetünk a nyugati kultúrnépek, különösen a nemzetközi viszonylatban hangadó angolszászok szemében, akik nemzetek kultúráját egyebek közt a nő által elfoglalt helyzettel is mérik. Bizonyítékaink még nincsenek használható formában összeszedve, szerte hevernek a magyar történelem forrásanyagában. Egy-egy részletre vonatkozólag történtek kísérletek, így sok értekezés jelent meg a nők jogáról Magyarországon, Cserei tizennyolcadik századi munkájától kezdve egészen Máday dr. szélesebb megalapozású könyvéig.
Vissza
I. rész. A magyar nő a század elején
1. A jogi helyzet 9
2. A nő a családban 32
3. A női munka gazdasági jelentősége 43
4. A nő a társaséletben és közfelfogásban 51
II. rész. A nyugateurópai galantéria
1. A galantéria keletkezése 61
2. A galantéria elfajulása 67
3. Az új áramlat elterjedése 74
4. A galantéria Bécsben 81
III. rész. Változások Magyarországon
1. A nyugati szellem útja 96
2. A művelődés 108
3. Az új nőtipus 125
4. A reakció 135
IV. rész. Az új eszmék hatása
1. Nők a 90-es évek közéletében 146
2. Asszonysors a század végén 154
3. A nép asszonyai 164
4. Nők a szellemi életben 169
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.
Aktuális ár:
12.500 Ft
Licitek száma: 4
Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!
Felhasználási feltételek elfogadása
MINDEN AUKCIÓN VETT TÉTEL UTÁN A LEÜTÉSI ÁR + 15% ÁRVERÉSI JUTALÉK FIZETENDŐ!
Aukciós szabályzatunk módosult! A változást piros színnel jelöltük szabályzatunkban. Kérjük, az első licitálás megkezdése előtt figyelmesen olvassa el az Általános Szerződési Feltételeinket, valamint az Aukciós szabályzatot.
Az Antikvarium.hu aukciós felületének részletes szabályai és technikai leírása.
Az Antikvárium.hu Kft. aukciós felületének részletes szabályai és technikai leírása itt.