József Attila: Nem én kiáltok (aláírt példány) (Első kiadás!)

József Attila
Péter László
Koroknay-kiadás (Szeged) ,
Kiadói varrott papírkötés , 110 oldal
Méret: 20 cm x 14 cm
2024-10-13 20:00

Szeged, 1925, Koroknay kiadás (Koroknay Nyomda, Szeged), 110 p.

Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Nem én kiáltok. Írta: József Attila.
A kolofón után a szerző, József Attila jól olvasható aláírása látható.
A sajtóhibák jegyzékével kiegészített, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta a Koroknay Nyomda, Szegeden. A címlapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzések láthatók.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány, feliratos, piros keretes, foltos címfedéllel, néhol foltos belívekkel, sérült, feliratozással ellátott könyvgerinccel, a nyomda feltüntetésével ellátott, foltos hátlappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője József Attila (Budapest, 1905. április 11. – Balatonszárszó, 1937. december 3.) költő, a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb, meghatározó alakja. Nehéz sorsú gyermekként ifjúsága tele volt lemondással, felnőttként pedig szembesülnie kellett az elzárkózás, a meg nem értés és a kivetettség érzésvilágával is. Mindössze harminckét évet élt, életműve mégis óriás hatást gyakorolt a XX. századi magyar lírára és napjaink költészetére is.
Nem én kiáltok c., második verseskötetének a megjelenési körülményei nem egyértelműek. A kritikai kiadás szerint a kötet 1925 januárjában hagyta el a nyomdát. Van azonban két ennek ellentmondó adat. Az egyik, hogy tudunk két olyan példányról, amelynek dedikációja ugyanazt a keltezést mutatja, mint a könyv utószava (1924. Karácsony szombatja). A másik a Színház és Társaság tudósítása, melyben a december 29-i szám már úgy közli az Igaz, őszinte búcsút, hogy a most megjelent kötetből veszi. Az azonban bizonyos, hogy 1925. február 2-án az ügyészség vádjavaslatot készített és nyújtott be a kiadvány több verse miatt. Habár konkrét bírósági eljárás végül nem indult az ügyben, a költő meghurcoltatása mégsem maradt el. Az eset ugyanakkor a kötet hasznára vált: a fiatal szerző ismertséget kapott, és sokan felfigyeltek költői zsenialitására.

Nem én kiáltok, a Föld dübörög
Vigyázz vigyázz, mert megőrült a sátán.
Lapulj a források tiszta fenekére
Simulj az üveglapba,
Rejtőzz a gyémántok fénye mögé,
... Tovább

Simulj az üveglapba,
Kövek alatt a bogarak közé.
Ó, rejtsd el magad a frissen sült kenyérben
Te szegény, szegény
Friss záporokkal szivárogj a földbe -,
Hiába fürösztöd önmagadban
Csak másban moshatod meg arcodat
Légy egy fűszálon a pici él
S nagyobb leszel a világ tengelyénél.
Ó gépek, madarak, lombok, csillagok!
Meddő anyánk gyerekért könyörög
Barátom drága, szerelmes barátom
Akár borzalmas akár nagyszerű
Nem én kiáltok, a Föld dübörög. Vissza

Nem én kiáltok7
Férfiszóval
A szerelmes szonettje11
Útrahívás12
Névnapi dícséret13
A szemed14
Nő a tükör előtt15
Férfiszóval I.17
Férfiszóval II.19
Nyolcesztendős lányok20
Asszonyvárás asszonyszobor mellett21
Dícsértessék25
Rög a röghöz26
Csudálkozunk az életen27
Mért hagytál el, hogyha kívánsz28
Sacrilegium29
Hűség30
Nyár volt32
Villámok szeretője
Villámok szeretője35
És keressük az igazságot36
Hét napja38
Tanulmányfej39
A gondolkodó szonettje40
A bátrak41
Bosszúság42
Komoly lett már43
Milyen jó lenne nem ütni vissza45
Miért mondottál rosszat nékem46
Megfáradt ember47
Tavasz van! Gyönyörű!48
A legutolsó harcos
A legutolsó harcos51
Lopók között szegényember53
Szegényember balladája54
Szegényember szeretője55
Aki szegény, az a legszegényebb56
Sírdomb a hegycsúcson57
Juhász Gyuláról való nóta58
Harc a békességért59
Magyarok I.61
Magyarok II.62
Egyszerű ez63
Itt egy fa, ott egy fa65
Éjjel67
Mindent hagyok69
A csoda71
Nem én kiáltok
Forduló75
A számokról77
Jövendő férfiak78
Karácsony79
Üvegöntők80
Ti jók vagytok mindannyian81
Imádság megfáradtaknak82
A kutya83
Kiáltunk Istenhez85
Ki verné föl lelkünkben a lelket?87
Gyémánt88
Szép, nyári este van89
Kövek91
Értitek-e?93
Lázadó szentek95
Jónál jobb96
Koldusok I.97
Koldusok II.98
Koldusok III.99
A művészet három arca
Minden rendű emberi dolgokhoz103
Művészet az emberek között105
Igaz, őszinte búcsú106
Alleluja107
093

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
1.030.000 Ft Licitek száma: 31