Baczka-Madarasi Kis Bálint: Az Árpádok királyi vére Magyarország családaiban

Baczka-Madarasi Kis Bálint
Athenaeum Irodalmi és Nyomda Részvénytársulat (Budapest) ,
Korabeli félvászon kötés , 158 oldal
Méret: 29 cm x 24 cm
2024-09-15 20:00

Budapest, 1895, Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt., [2] p. + 35 p. + XX p. + [1] p. + [56] t.

Első kiadás. Az Árpádok királyi vére Magyarország családaiban. Írta: Baczka-Madarasi Kis Bálint.
56 nemzedékrendi táblával, kötetvégi névmutatóval, a sajtóhibák listájával és tartalomjegyzékkel. A kötet a címlapon feltüntetettől eltérően 56 táblával teljes. Az első előzéklapon tollal és ceruzával írt, régi tulajdonosi bejegyzések láthatók.
Korabeli félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, mintázott lapélekkel, néhány megerősített lapszéllel, továbbá egy sérülés miatt kisebb szöveghiánnyal bíró lappal (15-16. p.).
A kötet szerzője baczka-madarasi Kis Bálint (1848-?) császári és királyi kamarás, földbirtokos, a Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság igazgató v. tagja, a Ferencz József-rend lovagja. Az Árpádok királyi vére Magyarország családaiban c. könyve az Árpád-ház nőtagjainak magyar családokkal történt házasodásait, és mindezek nyomán az Árpádoknak a hazai nemességen belüli leányági leszármazottait veszi sorra.

»Van-e igazoltsága, hogy valaki a mai demokratikus és gyakorlati irányú korban pár esztendei fáradságos munkát, tanulmányt és vizsgálódást arra fordítson, hogy vagy másfélezer családban egy rég... Tovább

»Van-e igazoltsága, hogy valaki a mai demokratikus és gyakorlati irányú korban pár esztendei fáradságos munkát, tanulmányt és vizsgálódást arra fordítson, hogy vagy másfélezer családban egy rég letűnt dynastia vérét kimutathassa? — Érdekelheti-e ez a mai kort ? Használhat-e valamit ; vagy előbbre viszi-e bár magát a genealógiai tudományt ?« — E kérdések csengenek fülünkben; mintha csak a mostani »fin de siecle« intézné hozzánk. Mi egész meggyőződésből . »igen«-nel felelünk a kérdésekre. Különben, látva a mérveket, melyekre munkánknak terjednie kelle, — kitartásunk el is hagyott volna. A mi a korszerűtlenség kérdését illeti, - mi vállalkozásunkat korszerűtlennek sem találjuk. Hiszen, valljuk be, kissé különös ez a mai sokat hangoztatott demokráczia ! . . . Nem azon visszás jelenségre czélzunk, mit sokakról állitnak, hogy t. i. felfelé demokraták, lefelé pedig arisztokraták. Ez talán nincs is egészen így Inkább ügy áll a dolog, s ezt nagyobb átalános-ságban is kimondhatjuk, — hogy mi, magyarok, demokratikusan gondolkozunk, de arisztokratikusan érzünk. S ha egyik irányban sincs túlzás, talán jól is van így ! talán ez is egyike azon sajátságos vonásoknak, melyekben kidomborodik nemzeti egyéniségünk. Lelkesüljünk az ősök emlékén s maradjunk olyanok, hogy az udódok is becsben tarthassák a miénket : ez az arisztokratikus érzés jogosult, mert nemes. Adjuk meg mindenkinek, mi őt megilletheti, teremtsünk jóllétet, melyben mindenki tehetsége és érdeme szerint részesülhessen ; ez a demokratikus gondolkozás szintén helyes, mert az igazságon alapúi. E munkában is megtalálhatja a magáét ügy az arisztokratikus érzés, mint a demokratikus gondolkozás. Kis. Mózes nádor utódai. Az elsőt lelkesítheti az, hogy fölismeri és ereiben lüktetni érzi azon vért, melyet minden magyar ember a legelőkelőbbnek kell, hogy tartson; a másodikat emelheti a tudat, hogy a századok egymás után leforgása alatt e nemes örökség is közkincsévé vált már a magyar társadalomnak, mondhatni az egész magyar nemzetnek! Másfelől úgy hiszszük, nem is haszontalan a munka, melyet végeztünk. Már csak a genealógia tudományos művelőire nézve sem lesz haszon nélkül azon fáradságunk, melylyel a munkánk körébe eső házassági összeköttetések jelzésénél az illető egyének azonosságát biztosan megállapítani igyekeztünk, mi sok hibának kijavítására, sok hiány pótlására, néhol pedig ellenmondások és anachronizmusok felderítésére vezetett. Ugyanis egyetlen magyar átalános családtani munkánk. Nagy Iván »Magyarország Családaic noha végtelenül becses és nélkülözhetlen minden genealogusnak, mégis a tudós szerző minden gondja mellett sem lehet teljesen ment a hiányoktól és hibáktól. A kitűnő szerző, kellő kritikai vizsgálat után, összeállította a családfákat, úgy a mint az adatokat kapta; de minden egyes családot külön kellvén tárgyalnia s részletes összehasonlításokat már munkájának roppant terjedelme miatt sem tehetvén mindenütt, így nemcsak hogy hiányosságok nem valának kikerülhetők, jelesen a családok nőtagjai nevéhez a férj, kivel egybekeltek, nincs mindenütt bejegyezve; de néhol (gyakran tollvagy sajtóhibából is) keresztnevek, — pár ritkább esetben családnevek is, — megcseréltettek s a hibásan közölt adatokban lappangó anachronis-musok kikerülték az iró figyelmét. Mi munkánk természeténél fogva arra voltunk utalva, hogy a családokat nemcsak külön-külön, hanem combinative, egymással való összeköttetéseikben és egymástól való Vissza

Bevezetés 1
I. Történelmi és okleveles nyomai a hazai családokba nőül ment Árpádházbeli királyivadékoknak 4
A) Régebben ismert összeköttetések 4
B) Ujabban felderitett családi kapcsolatok 6
II. Mózes nádor és Árpádházbeli neje 10
1. A Moys nádor és nejének családi viszonyairól fenmaradt okleveles adatok 12
2. Egyéb adatok Moys nádor nejéről és gyermekeiről 15
3. Mózes nádor és családjáról való tudomásaink a fennebbi adatok alapján 17
III. Okleveles bizonyítékaink Moys nádor és Árpádházbeli nejének utódairól 21
IV. Munkánk alapjának megvetése az előbbi fejezetek adataiból 28
V. A leszármazás továbbfejlesztése hazai genealógiánk terén 30
VI. Táblázataink elrendezése, forrásaink s utasítás a táblák használatához 33
Leszármazási táblázatok (57 tábla).
Észrevételek táblázatainkhoz I
Névmutató VII
Sajtóhibák és egyéb javítások XIX
029

Kikiáltási ár:
18.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
26.100 Ft Licitek száma: 17