Asztalos Miklós/Pethő Sándor: A magyar nemzet története ősidőktől napjainkig

Védőborítós példány

Asztalos Miklós
Pethő Sándor
Genthon István
Dante Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 559 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm
2024-09-15 20:00

Budapest, 1934, Dante Könyvkiadó ("Pátria" Irodalmi és Nyomdai Részvénytársaság, Bp.), 559 p. + [1] p. + [24] t.: ill.

A magyar nemzet története ősidőktől napjainkig. Írta: Asztalos Miklós és Pethő Sándor.
Második kiadás. 48 (24 kétoldalas) szöveg közti, fekete-fehér, feliratos képtáblával illusztrált, valamint név- és tárgymutatóval kiegészített kötet. Nyomtatta a "Pátria" Irodalmi és Nyomdai Részvénytársaság, Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, aranyozott feliratozású, aranyozott illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású, gazdagon díszített könyvgerinccel, illusztrált, kiadói előzéklapokkal, néhány oldalon ceruzás aláhúzással és jelöléssel, hiánytalan állapotban.
A kötet egyik szerzője, Asztalos Miklós (Budapest, 1899. július 28. – Körösladány, 1986. február 23.) író, történész. 1930-tól könyvtárosként dolgozott az Országos Széchényi Könyvtárban, majd a Miniszterelnöki Hivatal kisebbségekkel foglalkozó szakértőjeként, valamint a Könyvtári Szemle című lap egyik szerkesztőjeként tevékenykedett. 1925-ben részt vett a Bartha Miklós Társaság megalapításában, melynek ezt követően elnöke lett. Ezenkívül vezető szerepet töltött be az Erdélyi Férfiak Egyesülete Jancsó Benedek Társasága irányításában. 1951-ben kitelepítették Körösladányba, ahol a haláláig a művelődési házban dolgozott.

Egy összefoglaló munka, amely arra törekszik, hogy egy tudományág eredményeit lehetőleg minél teljesebben közvetítse a nagyközönséghez, eredetiségre nem törekedhetik. Hisz az ily természetű... Tovább

Egy összefoglaló munka, amely arra törekszik, hogy egy tudományág eredményeit lehetőleg minél teljesebben közvetítse a nagyközönséghez, eredetiségre nem törekedhetik. Hisz az ily természetű munkának épp az az értéke, ha a szerző minden jelentősebb részeredményt beolvasztott az egységes előadásba. Az utóbbi évtizedekben nagy lendületet vett magyar történelmi kutatás gazdag eredményeinek egyetlen széleskörű, átfogó előadása a Hóman Bálint és Szekfű Gyula tollából megjelenő Magyar Történet. Ebből az alapvető műből eddig öt kötet jelent meg, amelyek a magyar történetet az ősidőktől Károly Róbert haláláig és Mohácstól a 18. század végéig adják elő. Ezekre a korszakokra nézve előadásom folyamán elsősorban, sőt egy-egy momentumnál kizárólag Hóman és Szekfű előadására támaszkodtam. A történetírásnál az előadó egyénisége kétségtelenül mindig érvényesül, a saját felfogásom Hóman és Szekfű előadásától egyes pontokon inkább Szekfű megállapításainál tér el. Eltérő véleményemet természetesen érvényesítettem. A közelmultban három olyan összefoglalás jelent meg, amelyek a magyar történet olvasásához bevezetésül használhatók, melyekben a szerzők rövid összefoglalásokban igen becsesen mutattak rá a történés rugóira, az események eszmei hátterére. Ez a három mű Szekfű Gyula: A magyar állam életrajza, Budapest (év nélkül, két kiadás); Ekhart Ferenc: Bevezetés a magyar történelembe, Pécs-Budapest, 1924; Domanovszky Alexander: Die Geschichte Ungarns, München-Leipzig, 1923. Könyvem megírásánál különösen azoknál a koroknál, amelyek a Hóman-Szekfű-ből még nem jelentek meg, mindhárom művet sikerrel használtam. Vissza

Irodalom
A magyar nemzet az Árpádok alatt
A magyar nemzet története az őskortól az államalapításig. Törzsi szervezet kora1
A magyar nemzet története a Szent Istvántól III. Béláig (1000-1196) A patrimoniális királyság kora24
A magyar nemzet története Imrétől III. Endréig (1196-1301) A rendiség fejlődése az Árpádok kihalásáig51
A magyar nemzet története a vegyesházi királyok alatt
A magyar nemzet története Károly Róbert és Nagy Lajos alatt (1301-1382) A magyar nagyhatalom kialakulása. A rendi fejlődés betetőzése.84
A magyar nemzet története Máriától V. Lászlóig (1382-1458) A magyar és a török hatalom összeütközésének állandósulása. A rendek befolyása az országos politikába.122
A magyar nemzet története Hunyadi Mátyástól II. Lajosig (1458-1526) A megújult nagyhatalomtól az ország bukásáig.141
A magyarországi közművelődés története a mohácsi vészig. A tudományos és irodalmi élet. A művészek helyzete.168
A magyar nemzet története a Habsburgok alatt
A magyar nemzet a 16. században. A három részre oszlás kialakulása és berendezkedése. A reformáció kora (1526-1606)183
A magyar nemzet története a 17. században. Az ellenreformációs és alkotmányos küzdelmek kora. A török hódoltság bukása (1600-1699)232
A magyar nemzet története a tizennyolcadik században. Az ország újraszervezése és a felvilágosult abszolutizmus. A barokszellemtől a felvilágosodásig (1699-1792)291
A magyar nemzet története II. Ferenctől V. Ferdinándig (1792-1848) A nagy reformmozgalmak korszaka. A francia forradalomtól a magyar forradalomig343
A szabadságharc és az abszolutizmus kora
A szabadságharc (1848-1849)379
Az abszolutizmus (1849-1865)398
A kiegyezéstől napjainkig
A kiegyezéstől a Millenniumig (1867-1896)422
A Millenniumtól a világháborúig454
A világháború, a forradalmak és az ország ötrészredarabolása (1914-1920)503
A magyar nemzet Trianon után (1920-1931)537
Név- és tárgymutató555
021

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
13.600 Ft Licitek száma: 9