Bársony István: Az erdő könyve - Első kiadás (A könyv szerepelt az ÁKV 1984. évi, 2. aukciójának 18. tételeként)
Erdei élmények és elbeszélések
Bársony István
Singer és Wolfner Kiadása(Budapest)
Könyvkötői egészvászon kötés
, 157 oldal
20 cm x 14 cm
2024-09-15 20:00
Budapest, 1918, Singer és Wolfner (Breitner, Bp.), 157 p. + [3] p. + 1 mell.
Első kiadás. Az erdő könyve. Erdei élmények és elbeszélések. Írta: Bársony István. Az olvasóhoz írt bevezetéssel, könyvhirdetésekkel és tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A könyv szerepelt az ÁKV 1984. évi, 2. aukciójának 18. tételeként (a címke a hátlap felőli előzéklapon található). Nyomatott Breitnernél, Budapesten. Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány, feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, egy javított és egy megerősített lappal, hiánytalan állapotban. Különálló egyedi melléklet: Az ÁKV által kiállított és bélyegzőjével ellátott elszámoló szelvény. A kötet szerzője, Bársony István (Sárkeresztes, 1855. november 15. – Budapest, 1928. március 12.) vadász, író, újságíró. Az "Egyetértés", a "Hazánk", a "Magyar Hírlap" munkatársa, a "Budapesti Közlöny" szerkesztője volt. Első nagy sikere 1886-ban az "Ország-Világ" pályázatán nyert első díja, amit a 'Proletárok" c. írásáért kapott. Főleg vadásztörténeteivel aratott nagy sikereket. Számos elbeszélést, rajzot, regényt, természetleírást és vadászregényt írt. Hangulatos tárcái, elbeszélései és regényei ritka természetismeretről tanúskodnak. Írói hitvallása így foglalta össze: "A természet költője nem mesemondó. Hitet kell tennie arról, hogy igazat ír. Egyetlen sort se írtam le a természetről, amelynek az igazságáról meg ne győződtem volna."
Ez a könyv az erdő könyve. Csupa erdei élmény és hangulat van benne. Amerre az olvasó itt velem jön, mindenütt az erdő lelke szól hozzá. Valóság és álomkép ölelkezik abban, amit lát és érez.
Léptennyomon jelentkezik ezeken a lapokon a természetimádó mellett a vadász, aki valamely nemes vad nyomán lesi egyszersmind az erdő lelkét. Azokat az emlékezéseimet foglalom itt össze, amelyek erdei életemet különösen hangulatossá tették. A vadászsiker itt mellékessé válik; ellenben a természetimádó naplója mindig gazdagodik.
Az ilyen hangulatok jobbára a magány szülöttei. A természet ölén a magány közelebb visz bennünket az Örökkévalóhoz. Ám az erdőn a magány nem jelent egyedülvalóságot. Minden fa valaki körülöttünk s egyéni életet él, mint magunk. Az erdő ennek a nagy életcsoportnak foglalatja.
A lelki szimfóniák költője az erdő s az igy elképzelt erdei dallamok visszhangja végigkísér bennünket életünkön.
Aki a hangulatokból jobban kiveszi a részét, az a természetimádó; - de a vadász az, aki mindenüvé elvezet, ahol a hangulat megterem.
Ahogy ez történik, arról beszél az erdő könyve.
A vadász és a természetimádó együtt irta.
Üdv az olvasónak.
Bársony István.
Leütési ár:
51.300 Ft
Licitek száma: 115