Aukciós tétel adatai
Budapest, [1941], "Szittya" Könyvkiadó Vállalat (Nagy Vince Könyvnyomdája, Bp.), 256 p. + [14] t., ill.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Első kiadás. Örök katonák. "A rongyosok" hősi küzdelme. Írta: Egyedy Balázs Dénes.
A címfedél grafikáját Bihary László készítette. Egy oldalszámozáson belüli, irredenta rajzzal, továbbá 14 fekete-fehér képtáblával (2 képtábla hiányzik). A kötet végén az illavai foglyok névsorával. A címlapon egy leventének címzett, 1943-as ajándékozási bejegyzés látható. Nyomtatta Nagy Vince Könyvnyomdája, Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány, feliratos, illusztrált címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, hátlapon a nyomda feltüntetésével, néhány foltos lappal.
A Rongyos Gárda 1919. április 18-án alakult meg az első világháborút megjárt hazafias érzelmű tisztekből és katonákból, szegény napszámosokból, illetve a Székely Hadosztály maradványaiból Prónay Pál vezetésével. "...Ez az írás - szerényen és gyenge szavaival - kopogtat a magyar szíveken: - Kip-kop, örvendjetek magyar testvérek és halljátok meg, mert elmondom, hogy a sokat emlegetett rongyos gárda hogyan és milyen tettekkel lépett a magyar történelembe. Ennek az írásnak a szerzője nem a maga hősiességét kívánja bizonyítani, hanem azt a szellemet, amelyet Horthy Miklós teremtett meg és Héjjas Iván árasztott szét... És most ebből az írásból áradjon szét az a dicsőséges erő, amelyet a rongyos gárda legkisebb tagja is kötelességének érez: tenni, cselekedni a hazáért; ha kell, meghalni és mindenek fölött élni az ezer esztendős, oszthatatlan és elpusztíthatatlan Magyarországért!..." - olvasható a könyv bevezetésében.
A kötet szerepel a Magyar Ideiglenes Nemzetgyűlés által 1945/1946-ban összeállított „Fasiszta szellemű, antidemokratikus és szovjetellenes sajtótermékek I-IV.” címmel megnevezett zárolt könyvek tételes és hivatalos listáján.
Előszó
Az "Örök katonák" önfeláldozó és hősies harcainak történetét aranybetűkkel vésték a magyar lelkekben.
Husz évnek hosszú küzdelme és a "Rongyosok" elszántsága teremtette meg Kárpátalja felszabadulását.
Mi felvidékiek, sohasem feledjük el, hogy életet nem kimélve, időben siettek segitségünkre!
Budapest, 1941. december havában.
Vissza