Magyarországi Szimbolikus Nagypáholy(Budapest)
Kiadói tűzött papírkötés
, 52 oldal
A szabadkőművesség kézikönyve
2
14 cm x 10 cm
2024-09-15 20:00
Budapest, 1947, Magyarországi Szimbolikus Nagypáholy (Otthon Nyomda, Bp.), 52 p.
A Szabadkőművesség Kézikönyve. No.: II. sz. Legényfok. Írta: Dr. Balassa József. Kézirat gyanánt. Néhány fekete-fehér ábrával illusztrált kiadás. A könyvet az Otthon Nyomda nyomtatta Budapesten. Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratozott címfedéllel, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. A szerző Balassa József (Baja, 1864. február 11. – Budapest, 1945. február 26.) nyelvész, tanár. Az egyetemi tanulmányait Budapesten és Bécsben végezte. Székesfehérváron, Debrecenben, majd Budapesten tanított. 1920-tól a "Magyar Nyelvőr" szerkesztőjeként tevékenykedett. A hazai nyelvtudomány jelentős képviselője, fonetikával, nyelvjáráskutatással is foglalkozott. A Könyves Kálmán szabadkőműves páholy tagja, majd helyettes főmestere, valamint a Magyarországi Symbolikus Nagypáholy helyettes nagymestere volt.
I.
A szabadkőművesség három foka.
I.
A szabadkőművesség eredetének összefüggése középkori építő céhekkel magyarázza meg, hogy szervezetében és szertartásaiban három okot különböztet meg: az inas-, a legény-, és a mesterfokot. Kezdetben, az angol nagypáholya megalakulásakor, csak két fok volt. Az első volt az inasfok, ehhez csatlakozott a legény és mesterfok, mint egységes csoport. Egyes régi szövegekben az inas- és legényfokot említik együtt. Nem sokkal később, már 1730 körül kettéválasztották az első fokot és és ekkor kialakul a szabadkőművesség természetes hármas fokozata.
A felvétel csakis az inasfokba történhetik. A páholyszabályok állapítják meg, hogy mennyi idő múlva és milyen feladatok teljesítése után juthat az inas a legényfokba. A régebbi időkben 7 évet kellett az inasfokban eltölteni. Ma rendesen egy év az inaskodás ideje.
Leütési ár:
21.000 Ft
Licitek száma: 17