Aukciós tétel adatai
Budapest, 1960, Akadémiai Nyomda, 23-28 p. + [2] t.: ill.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Szerző által dedikált példány. József Attila ismeretlen verskéziratai. Írta: Kunszery Gyula.
A címfedél verzóján a szerző, Kunszery Gyula tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Dr. Varjas Bélának igaz tisztelettel. 1960. okt. 12. Kunszery Gyula".
A dedikáció címzettje, Varjas Béla (Esztergom, 1911. január 11. – Budapest, 1985. április 5.)
Irodalomtörténész, könyvtáros, 1945-1946 és 1955-1957 között a Magyar Könyvszemle szerkesztője, 1948 és 1957 között az Országos Széchényi Könyvtár vezetője, majd az Irodalomtörténeti Intézet munkatársa.
Különlenyomat az Irodalomtörténet 1960. évi 1. számából. Két fekete-fehér, feliratozott, kétoldalas képtáblával illusztrált kötet. Nyomtatta az Akadémiai Nyomda, Budapesten.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratozott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan állapotban.
A szerző, Kunszery Gyula (Budapest, 1906. június 10. – Budapest, 1973. május 1.) tanár, író, politikus. Politikai, történelmi, kultúrtörténeti, bűnügyi írások szerzője. A '20-as évek közepétől jelentek meg költeményei, novellái az Életben és Képes Krónikában, valamint tanulmányai a Katholikus Szemlében és a Jelenkorban. Személyiségére, gondolkodásmódjára jellemző módon 1942-ben írta meg a Magyar írók bűnperei című tanulmányát, amiben a magyar irodalom történetét folyamatos szellemi üldöztetésnek írta le. A jobboldali lapokban emiatt folyamatosan kritizálták, támadták. 1945 után a Magyar Nemzet, 1955-től az Új Ember munkatársa volt. A '60-as évektől rendszeresen írt a Magyar Hírlap, Élet és Irodalom, valamint Élet és Tudomány c. lapokba.
Előszó
Részlet:
"Birtoklójuk szívességéből József Attilának eredeti verskéziratai kerültek kezünkbe, melyek között egy eddig még közre nem bocsátott költemény is van. A kéziratok megőrzője és évtizedeken át tulajdonosa: Dr. Lábán Antalné, a bécsi Collegium Hungaricum egykori igazgatójának jelenleg Budán élő özvegye. (A kéziratokat időközben megszerezte a Petőfi Irodalmi Múzeum) Hogy miként kerültek ezek a kéziratok a Lábán-család birtokába, arra némi fény derül a leghiteltérdemlőbb tanúnak, magának a költőnek 1937-ben írt "Curriculum vitae"-jéből, amelyben ezt írja 1925/26-ban Bécsben eltöltött életszakaszáról."
Vissza