Lajos Ferenc: Ázsia (aláírt, számozott példány)
Lajos Ferenc 12 rajza
Grafikus
Lajos Ferenc
"Szépmives Műhely"
(Budapest)
Kiadói papírmappa
, 13 oldal
Sorozatcím: |
Magyar Grafikusok Könyvei
|
Kötetszám: |
4
|
Nyelv: |
Magyar
|
Méret: |
30 cm x 21 cm
|
ISBN: |
|
Aukció vége: |
2024-12-15 20:20
|
Aukciós tétel adatai
Budapest, [1944], Szépmíves Műhely (Kiss János Nyomdája, Bp.), [1] p. + [12] t.: ill.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Lajos Ferenc grafikusművész által aláírt példány. Számozott, bibliofil kiadás. Magyar Grafikusok Könyvei. No.: IV. sz.
Ázsia. Lajos Ferenc 12 rajza.
Az előszó oldalán a számozás alatt Lajos Ferenc tollal beírt, jól olvasható aláírása átható.
"E könyvből 450 számozott példány készült." Ez a 314. számú példány.
12 fekete-fehér rajzzal illusztrált, valamint előszóval és a Magyar Grafikusok Könyvsorozatban megjelent könyvek listájával kiegészített kötet. Nyomtatta a Kiss János Nyomda, Budapesten.
Kiadói papírmappában lévő példány, feliratos mappafedéllel, feliratozatlan mappagerinccel, hátlapon a nyomda feltüntetésével, 12 db 29 cm x 21 cm nagyságú, jó állapotú táblával, hiánytalan állapotban.
Lajos Ferenc (Opécska, 1912. szeptember 13. – Budapest, 1998. július 25.) grafikusművész. Korai alkotó korszakában stilizáló művészete keleti hatást mutat, az ősmagyar, székely hiedelemvilág jelenetei és azok szimbólumai jelennek meg a nagy gonddal, alapossággal kidolgozott képein, tanúságot téve mítoszteremtő képességéről. Az "Ázsia" c. fekete-fehér képsorozatában álmait, rejtett vágyait segítette világra jönni egy olyan, a kortárs művészetben ismeretlen kifejezésmóddal, ami őse lett nagyon sok későbbi munkájának. Következő nagy képsorozata Ady Endre szellemi hatására született. Első meseillusztrációi mellett (Karácsonykor égben, földön, matyó mese versekben és képekben 1939.) Ady Endre versei lettek alkotóművészetének meghatározó forrásai. Ady géniuszából táplálkozott a "Sírni, sírni, sírni" képsorozata. Korai munkái kalandos, gazdag mesevilágot tárnak elénk. 1942-ben volt a háború előtti utolsó kiállítása. Az "Atlantisz" képsorozat Platón töredékeinek hatására keletkezett. Dante jubileuma is megihlette a művészt, teljes szépségében bontakozott ki mítoszteremtő képzelőereje és képszerkesztési technikájának szuggesztivitása. A "Pokol Énekeihez" 26 rajz készült el, valamivel kevesebb a Purgatórium és a Paradicsom énekeihez. Szerzője volt egy hétszáz oldalas bizánci történetnek, de a tervezett trilógia végül soha nem készült el. Mint a Szépmíves Műhely tulajdonosa a saját művein kívül kiadta kortársak alkotásait is a Magyar Grafikusok Könyvei sorozatban (Molnár C. Pál Cyrano, Dandé József Szegénység útja, stb.).
Előszó
Álomvilág, egy elmult, ködbeveszett mult visszaidézése. Honnan jöttünk? A multunk mint nagy kérdőjel áll előttünk. ha magunkba nézünk, és ceruzánkról levesszük "Nyugat" jármát, ismeretlen ismerős...
Tovább
Előszó
Álomvilág, egy elmult, ködbeveszett mult visszaidézése. Honnan jöttünk? A multunk mint nagy kérdőjel áll előttünk. ha magunkba nézünk, és ceruzánkról levesszük "Nyugat" jármát, ismeretlen ismerős tájakra vezet. Oly megragadóak a tájak. Ázsia a bűvös nagy szörny, mely mindig meglepetéseket rejteget. Féljük és imádjuk. Néha, amikor agyunk nagy vetítővásznán megjelenik rejtett multunk, leborulunk előtte, mint "hithű", Budha rejtelmes arca előtt. Szívünk visszavágyik, de agyunk ideköt. Amikor ezen könyvem szárnyrabocsájtom, kérem nézőit, feledkezzenek meg a mindennapi élet millió gondjáról, és egy percre álmodják vissza ős szülőanyánkat, Ázsiát.
Vissza