Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Első kiadás. Délvidéki emlékkönyv. Megtiportak...! Összeállította: Gyimesy Jenő Balázs és a Délvidéki Emlékkönyv Szerkesztőbizottságának munkatársi kara.
Szöveg közti, fekete-fehér fényképekkel (köztük vitéz nagybányai Horthy Miklós, Adolf Hitler és Benito Mussolini portréjával) illusztrált, valamint előszóval és pótlással kiegészített kötet. Nyomtatta a Hungária Nyomda Rt. Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, aranyozott feliratozású, aranyozott, dombornyomott illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású, javított könyvgerinccel, új előzéklapokkal, hiánytalan állapotban.
"...Újvidéken 1942-ben jelent meg a Délvidéki emlékkönyv című vaskos, a kor népkönyvi-ünnepi stílusában készült, ám óriási statisztikai-adattári bőséggel rendelkező kötet. [...] A kiadványnak szinte a teljes második felét, imponáló terjedelemben foglalja el egy úgynevezett "Adattári rész". Nevek, életrajzok - és fényképek vannak benne..." - (Szegedi Napló, 1991. február 02./2. évfolyam/28. szám).
A kötet szerepel a Magyar Ideiglenes Nemzetgyűlés által 1945/1946-ban összeállított „Fasiszta szellemű, antidemokratikus és szovjetellenes sajtótermékek I-IV.” címmel megnevezett zárolt könyvek tételes és hivatalos listáján.
Előszó
Az elpusztíthatatlan magyar élniakarás ezer esztendőn át ellenállt minden viharnak, sokszor százezer sebből vérzett, kegyetlenül tépte a bal
sors, de talpra állt, mert a szíve, a lelke tele volt hittel s hazája iránti hűséggel. Ennek a hitnek erőssége és építője volt a szerb impérium alá kényszerített délvidéki magyarság huszonkét esztendős élet-halál küzdelmében a magyar földműves izmos, dolgozó két karja, az iparos, a kereskedő szorgalmas munkássága és a magyar értelmiség ideget őrlő, hangyaszorgalommal téglát téglára rakó, soha nem lankadó irányító szervező ereje.
Komor, nehéz idők jártak felettünk. Az elszakított délvidék magyarsága helyén maradt, vállalta a kisebbségi sorsot. Bácskában rengett a föld, diadalát ülte az új hódító hatalom és a magyar lelkeken iszonyú rettenet és tanácstalanság lett úrrá. A magyar szenvedésnek és konok megmaradásnak szent tüzében nem hagyták el a bácskai magyarok az ősi földet, hanem amikor beköszöntött a kisebbségi élet szürke hétköznapja, gyorsan felismerték az új feladataikat. Építeni kellett tíz körömmel, véres verejtékkel, megfeszült inakkal, ezernyi veszély között a magyar nép, magyar hit és tudás déli végvárait. Védeni kellett körömszakadtáig minden talpalatnyi földet. Tanítani, nevelni, vigasztalni kellett. A csüggedőket felemelni és hirdetni szent megszállottsággal a magyar munka értelmét, a magyar feltámadás eljövetelét.
Vissza
Tartalom
Dr. Karay Kálmán: délszláv összeomlás - Magyar feltámadás 17
Dr. Hegedűs László: A megtiport délvidék 29
A magyar párt története 46
Lévay Endre: Egy nemzedék elindul... 58
Magyari Domokos: A kisebbségi sorsból felszabadult délvidéki magyar sajtó története 69
Bácska általános története 80
DÉLVIDÉKI VÁROSOK ÉS KÖZSÉGEK TÖRTÉNETE A 22 ÉVES IDEGEN URALOM TÜKRÉBEN
Csuka János: Szabadka 93
Várady Kálmán: Újvidék 111
Dr. Felsőhegyi András: Zenta 117
Dr. Felsőhegyi András: Zenta-Felsőhegy 122
Dr. Batta Péter: Magyarkanizsa 125
Dr. Gajó István: Magyarkanizsa 141
Béres István: A magyar égbolt vezércsillaga volt a kisebbségi életben csantavér magyarságának magyar nemzeti érzése 147
Dr. Wolf Béla: ADA 152
Szinkovics Gyula: Adorján 160
Berlekovics Sánodr: Apatin 166
Gräber János: Szond 167
Dr. Falcione Árpád: Bajsa 169
Kriszt Dezső: Martonos 171
Kanyó Lajos: Bácskertes 174
Soód József: Bácskertes 176
Dr. Kiss Sándor: Mohol 178
Dr. Dekker Gyula: Nemesmilitics 180
Mészáros József: Bácskossuthfalva 181
Ruff István: Bezdán 185
Gutwein László: Torzsa 188
Kovács József: Mozsor 190
Dr. telegdi Koth Sándor: Dárda és a délbaranyai háromszög magyarságának története a szerb uralom tükrében 193
Szép János - Skollics Sándor: Alsólendva 196
Muráninneni vidék 199
A topolyai magyar iparos daloskör története 202
Fodor Elek: Kishegyes 203
Adattári rész 209-504
Vissza