Bonaventura [de Bagnorea]: Meg-dicsőéttetett poenitentia tartásnak eleven példája (Gróf Széchényi Ferenc könyvtárából!)

Seraphichus Sz. Ferencz atyánknak szentséges élete. Melly Szent Bona Ventura doctor, és cardinal által summában foglaltatott.

Royer János Pál (Poson) ,
Későbbi varrott kemény papírkötés , 442 oldal
Méret: 20 cm x 16 cm
2024-09-15 20:00

Posonban [Pozsony], 1722, Royer János Pál által, [2] p. + 440 [!434] p.

Első magyar nyelvű kiadás. Meg-dicsőéttetett poenitentia tartásnak eleven példája. Seraphicus Sz. Ferencz atyánknak szentséges élete. Melly Szent Bonaventura doctor, és cardinal által Summában foglaltatott. Egy ájtatos Clarissa Szűz által német nyelvről magyarrá fordéttatott, és mind Szerzetes, mind világi keresztény hivek lelki vigasztalására, ugyan a' Clarissa Szüzek költségével, Superiorjok engedelmével ki nyomtattatott.
Szent Bonaventura (1221-1274) Szent Ferenc életéről írt műve, kiegészítve a klarisszák rendjét alapító assisi Szent Klára életének történetével. Néhány fekete-fehér könyvdísszel és iniciáléval. A 60., 85., 268., 295., 299. és 313. oldalak számozása téves. A 380. oldal után a könyv végig következetesen téves oldalszámozást követ (az ívjelzetek 2, az oldalszámok 3 lap hiátusra utalnak, ugyanakkor a szöveg tartalmi része hiánytalan). A címlapon és annak hátoldalán régi tulajdonosi bélyegzések láthatók, melyek közül több kiemelkedő könyvészeti és művelődéstörténi értékkel bír (lásd lentebb!).
Későbbi varrott kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel, tollal feliratozott, számjelzéses vignettát tartalmazó, az alsó szélén kis mértékben sérült könyvgerinccel, üres hátlappal, színes előzéklapokkal, sérült, kis mértékben hiányos címlappal, helyenként foltos belívekkel.
Petrik I 318.
A kötet a címlap hátoldalán látható "Ex Bibl.Com. F. Széchényi" feliratozású bélyegzés tanúsága szerint egykor a könyvtár- és múzeumalapító gróf Széchényi Ferenc (1754-1820) – Széchenyi István édesapja – tulajdonában volt. Széchényi Ferenc 1802-ben ajánlotta fel gazdag gyűjteményét egy nemzeti közintézmény megalapítására, amelyből később az Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Nemzeti Múzeum is kifejlődött. A könyv szerepel a Széchényi által kiadott egyik korabeli nyomtatott katalógusban is (Catalogus Bibliothecae Hungaricae Francisci com. Széchényi. Tomus I. Pars I. A.-L., Sopron, 1799, Typis Sirssianis, 148. p.). A Széchényi-bélyegző mellett az Országos Széchényi Könyvtár régi duplumbélyegzője kapott helyet ("Másodlat a M. N. Múzeumi Széch. Orsz. Könyvtárból"), amely a 19. század közepén és második felében felében volt használatban. Példányunk tehát valamikor ez idő tájt kerülhetett ki a gyűjteményből, egyik későbbi tulajdonosa pedig a címlapon azonosítható bélyegzés szerint az 1860-tól 1948-ig fennálló kalocsai jezsuita kollégium volt ("Bibl. Coll. Colocensis S. I.").

Melly sok szépintésekkel, és oktatásokkal gerjeszti a' fiakat, és magzatokat Jésus Sirák Fia, az attyok és Annyok tiszteletire, ki tetczik leginkáb Könyv. 3. részéből, a' hol igy kezd beszélgetnyi:... Tovább

Melly sok szépintésekkel, és oktatásokkal gerjeszti a' fiakat, és magzatokat Jésus Sirák Fia, az attyok és Annyok tiszteletire, ki tetczik leginkáb Könyv. 3. részéből, a' hol igy kezd beszélgetnyi: A' Bölcseségnek fiai, az igazak gyülekezete, és azoknak nemzetsége, engedelmesség és szerelem, az Atyátok itéletét halgassatok fiaim. A' ki az Attyát tiszteli, hoszszú életű lészen, és az ő imádságának napján meg-halgattatik, azért ugy-monmd: cselekedettel, és beszéddel, és minden tűréssel tisztellyed az Atyádat, hogy áldomás szállyon tőle reád, és az ő áldása végig meg-maradgyon, mivel-hogy, az Atya álása meg-erősétti a' fiak házait. Vissza
056

Kikiáltási ár:
60.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
400.000 Ft Licitek száma: 31